Řecko má dostatek hotovosti jen do poloviny července. Uvolnění další části z loni přislíbené pomoci je tak životně důležité, jinak země zbrankrotuje. Píše o tom s odvoláním na nejmenované zdroje pondělní vydání řeckého deníku Kathimerini.

V Řecku nyní působí společná mise Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Mise má rozhodnout, zda mezinárodní společenství uvolní dalších 12 miliard eur ze 110 miliard eur, které členské země eurozóny a MMF přislíbily loni v květnu.

Řekové ovšem neplní dohodnuté podmínky pomoci a další peníze nedostanou, dokud vláda nepřijme další úsporná opatření a neprodá část státního majetku soukromým investorům.

Zástupci EU v pondělí uvedli, že Řecko ukazuje "obrovskou snahu“ o pokles rozpočtového schodku, ale důležité je, aby velmi rychle přijali další opatření "v horizontu jednoho týdne nebo jemu blízkém“.

Člen bankovní rady Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny v pondělí uvedl, že banka bude přijímat řecké státní dluhopisy jako kolaterál ve svých refinančních operacích tak dlouho, dokud země bude pokračovat v úpravách svého programu konsolidace.

"Máme jasný seznam přijatelných dluhopisů a není tam žádná zvláštní připomínka ke změně obecné dokumentace," řekl Nowotny novinářům ve Vídni. "Nevidím důvod pro změnu tak dlouho, dokud budou probíhat programy" dříve dohodnuté s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), Evropskou komisí (EK) a ECB.

Restrukturalizace není na pořadu dne

Řecký premiér Jorgos Papandreu by měl ještě v pondělí navržená opatření projednat s vládním kabinetem a v úterý se sejde se zástupci opozice.

O víkendu Papandreu podle tisku vyloučil možnost restrukturalizace státního dluhu. Potvrdil tak dosavadní postoj řecké vlády. Odmítl se však vyjádřit k možnosti mírnější podoby restrukturalizace, která je označována jako reprofilace. "Restrukturalizace dluhu není na pořadu jednání," řekl podle agentury ANA řecký premiér v rozhovoru pro list Ethnos.

Ve středu Papandrea však čeká další jednání s experty EU a MMF a poté by měl vystoupit v televizi s dlouho očekávaným projevem k národu.

Aténám se nedaří plnit fiskální podmínky záchranného úvěru v celkové sumě 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč), protože vládní příjmy snižuje propad ekonomiky. Papandreu přislíbil, že učiní všechna potřebná opatření, aby Řecko splnilo podmínky pro získání další části peněz z dohodnutého úvěru. Podle tisku řecká vláda uvažuje o výraznějším snižování mezd ve veřejném sektoru a dalším zvyšování daní, napsala agentura Reuters.

Snížený rating

Rating Řecka

B+

Fitch

B

Standard and Poor´s

B1

Moody´s

Atény mají v plánu zveřejnit střednědobý plán veřejných financí a privatizace počátkem příštího týdne. Mezinárodní ratingová agentura Fitch v pátek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o tři stupně na úroveň B+ z dosavadní známky BB+, a zařadila tím jeho státní dluhopisy do kategorie "vysoce spekulativní".

"Jestliže se neobjeví plně financovaný a věrohodný program EU/MMF, rating pravděpodobně klesne na stupeň CCC, jenž signalizuje vysokou pravděpodobnost nesplácení řeckého státního dluhu," uvedla Fitch.

Řecko reagovalo na další zhoršení ratingu podrážděně podobně jako u předchozích kroků. "Přehlíží (krok Fitch) dodatečné závazky, které již řecká vláda přijala, aby splnila fiskální cíle na rok 2011 a urychlila svůj privatizační program," uvedlo řecké ministerstvo financí.