reklama
reklama
23. 5. 2011 | poslední aktualizace: 23. 5. 2011  14:21

Jak zjistit cenu akcií z dob privatizace? Odpovídal odborník

Kuponová privatizace ještě neřekla poslední slovo. Češi mají na svých účtech stovky různých druhů akcií. Většina z nich se ale už veřejně neobchoduje. Jak zjistit jejich cenu? A komu je prodat? Na vaše dotazy odpovídal Michal Beran ze společnosti Cyrrus.
Karel Tinl
Karel Tinl
šéfeditor IHNED.cz
Finanční trhy - ilustrační foto
Finanční trhy - ilustrační foto

Klíčové jsou tzv. nezařazené účty, na kterých leží stovky různých akcií v nominální hodnotě desítek miliard korun. Určit jejich tržní hodnotu však není možné. Většina z těchto cenných papírů se totiž veřejně neobchoduje. Jak, komu a za jakou cenu je tedy prodat?

Významnou změnou, ke které došlo loni v létě, bylo pro "privatizační akcionáře" převedení agendy Střediska cenných papírů (SCP) pod Centrální depozitář cenných papírů (CDCP). Provozní řád CDCP totiž významným způsobem omezuje nakládání s cennými papíry na účtu vedeném v nezařazené evidenci.

reklama

Pro akcionáře představuje prakticky jedinou možnost, jak se svými cennými papíry nakládat, jejich převod na majetkový účet vedený v CDCP pod účastníkem CDCP. Převést je možné buď všechny na účtu evidované CP, nebo nic.

Osoby, které neznají aktuální stav svého účtu v nezařazené evidenci, ale mají nějaký historický výpis ze svého majetkového účtu v SCP, mohou využít do provozu nedávno uvedenou bezplatnou databázi CDCP, která obsahuje informace o stavu a změnách jednotlivých emisí.

 

/Máte doma akcie pocházející z kuponové privatizace? Nevíte, jestli jsou prodejné a jakou mají cenu? Ptejte se odborníka na "privatizační akcie". Na vaše dotazy odpovídal Michal Beran ze společnosti Cyrrus./


Online rozhovor

Již není možné vkládat otázky Vložit dotaz
Ach jo (bls1) 23.5. 11:33
Dobrý den, pokud firma přešla na listinou podobu akcií, mohla se tak zbavit minoritních akcionářů? Jednotlivci z kupónové privatizace obvykle vlastní pouze pár akcií, kvůli kterým se jim nevyplatí jet přes půl republiky si je vyzvednout. Zvlášť když to firma udělá opakovaně (kvůli malé změně základního jmění). Mohli tímto způsobem akcionář o svůj podíl úplně přijít?
Michal Beran 23.5. 13:01
Dobrý den
O svůj podíl úplně přijít nemůžete. Akcie si můžete vyzvednout buď osobně, nebo můžete někoho k vyzvednutí zplnomocnit.
V případě že si akcie nevyzvednete, budou vydraženy a podíl připadající na vaše akcie Vám bude vyplacen.
Ludek t. 23.5. 11:39
Dobrý den,

mám jeste akcie z roku 1993, které se stále ještě obchodují na RMS, co s tím mám dělat? Musím kvůli tomu jet do Prahy? Jsem z Brna.

Dekuji za odpoved
Michal Beran 23.5. 13:02
Pokud máte akcie obchodované na RM-SYSTÉMu, není potřeba jet do Prahy.

Je možné je zobchodovat buď přímo prostřednictvím RM-SYSTÉMu na některém z jejich kontaktních míst, nebo prostřednictvím některého z obchodníků, který tuto službu nabízí – společnost CYRRUS, a.s. je také jedním z nich a sídlíme v Brně. www.cyrrus.cz

Seznam poboček RM-SYSTÉMu najdete na stránkách společnosti
anonym 23.5. 11:43
V kuponové privatizaci jsem nakoupil akcie Tatrovky ... existuje to ještě? Jak zjistím hodnotu?
Michal Beran 23.5. 13:04
Akcie společnosti Tatra s ISINem CS0005018456 jde ještě obchodovat v RM-SYSTÉMu. poslední obchody (20.5) proběhly za cenu 136 Kč za akcii
Radan Blažek 23.5. 11:46
Jak zjistím, jestli je můj účet v SCP ještě aktivní? Nemám už k němu žádné doklady, akcie jsem ale určitě neprodával ... Diky !!!
Michal Beran 23.5. 13:06
Účty z evidence SCP byly v loňské roce převedeny do evidence Centrálního depozitáře (CDCP).
Pro zjištění, zda je Váš účet aktivní a jaké akcie obsahuje, je potřeba požádat některého z účastníků CDCP o vystavení tzv. Výpisu z nezařazených účtů.
K vystavení by Vám měl stačit Váš občanský průkaz - vše jde zjistit na základě vašeho rodného čísla. Pouze v případě, že jste akcie dříve nakoupil přes některého z obchodníků, budete se možná muset obrátit na něj.

Seznam účastníků CDCP je uveden na jejich stránkách : http://www.cdcp.cz/dokument.aspx?k=Ucastnici-CDCP
patric 23.5. 11:48
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na akcie bývalých Vojenských staveb. Slyšel jsem, že došlo k uplatnění § 183i - k povinnému odprodeji akcií.
Můžete mi prosím sdělit kdy k tomu kroku došlo, a protože jsem o tom nevěděl, zda mám k dnešnímu dni ještě právo za tyto akcie dostat protiplnění?
Michal Beran 23.5. 13:11
K zodpovězení této otázky bych potřeboval přesnou specifikaci emitenta - nejlépe jeho IČ. Zašlete nám tuto specifikaci prosím na info@cyrrus.cz a pokusíme se Vám pomoci.
Jaromír Adámek 23.5. 11:59
Matká má nějaké akcie z kupónové privatizace. Pokud tomu dobře rozumím jsou teď zaknihovány v nezařazené evidenci CDCP (nijak s nimi nenakládala).

Jak zjistím, jaké akcie tam vůbec má (to je myslím celkem zásadní otázka, která bude trápit hodně lidí)?

Případně kolik takový výpis stojí (pokud není možné se podívat online)? Obávám se, že ty "zbytky" akcií nestojí ani za ten výpis...

Pokud to nějak pomůže, sám jsem spekulantem na české burze a mám taky účet u CDCP, možná by bylo dobré tyto akcie převést ke mně a podívat se, co tam vlastně je...
Michal Beran 23.5. 13:15
Jak jsem již psal, je možné zažádat si o výpis z nezařazeného účtu v CDCP.
O službu jde požádat u kteréhokoliv účastníka CDCP. Společnost CYRRUS, a.s. si za tuto službu účtuje 150 Kč + případné poštovné. Je možné žádost zaslat i poštou s ověřeným podpisem.
Samozřejmě o výpis může žádat jen majitel účtu.

Následně po zjištění stavu se majitel musí stát klientem některého z účastníků a jeho prostřednictvím pak postupovat dále.
Sivák 23.5. 12:00
Jakou hodnotu mají akcie Železáren Veselí?
Děkuji
Michal Beran 23.5. 13:22
Železárny Veselí mají dnes akcie v listinné podobě a v roce 2008 došlo k vytěsnění minoritních akcionářů za cenu 428,-Kč za jednu akcii.

Způsob výplaty Vám sdělí emitent.
Mates 23.5. 12:01
Dobrý den, mám z privatizace ještě akcie společnosti Výstaviště České Budějovice. Nevíte zda je možné s nimi ještě nyní obchodovat a jaká je jejich dnešní hodnota? Děkuji. Mates
Michal Beran 23.5. 13:28
U této společnosti Vás odkáži na Emitenta.
Společnost má stále zaknihované akcie vedené v CDCP (Centrálním depozitáři) a nejsou obchodované na žádné veřeném trhu, tudíž není známa jejich tržní cena.
Zdeněk 23.5. 12:08
Mám akcie fondu YSE, Creditanstalt a Litoměřic. Mám nějakou čanci některé prodat, a když ano zakolik a kde? Děkuji za odpověď.
Michal Beran 23.5. 13:35
Hodnoty vašeho podílu v jednotlivých fondech musí být zveřejňovány na internetových stránkách investičních společností, které tyto fondy spravují. Pokud je nenaleznete, obraťte se pří na tyto společnosti

Pro přesné zjištění bychom potřebovali znát přesnou identifikaci Vámi držených PL (ISIN)

Zašlete nám tuto specifikaci prosím na info@cyrrus.cz a pokusíme se Vám pomoci.
Petr 23.5. 12:51
Dobrý den, měl jsem akcie SkloUnionTeplice, teď jsou v majetku HPH (Harvard) o což se postarali lumpové Popovič s Kellnerem, platím za jejich správu, jak to s akciemi v současnosti vypadá?
Michal Beran 23.5. 13:45
Společnost se, jak správně píšete, spojila s HPH, které je nyní v likvidaci. Více informací Vám tedy může podat likvidátor, kterého najdete v ÚPLNÉM VÝPISE na www.justice.cz pro společnost Harvardský průmyslový holding, a.s. - v likvidaci
s IČ 442 69 595
Petr S. 23.5. 12:53
Dobrý den,
jakou cenu mají dnes akcie ZKL Praha? Děkuji.
Michal Beran 23.5. 13:52
U této společnosti Vás opět odkáži na Emitenta.
Společnost má stále zaknihované akcie vedené v CDCP (Centrálním depozitáři) a nejsou obchodované na žádné veřeném trhu, tudíž není známa jejich tržní cena.
Milan 23.5. 12:54
Dobrý den, jakou cenu mají akcie Elitronu Liberec?
děkuji
Michal Beran 23.5. 14:09
U této společnosti Vás odkáži na Emitenta.
Společnost má stále zaknihované akcie vedené v CDCP (Centrálním depozitáři) a nejsou obchodované na žádné veřeném trhu, tudíž není známa jejich tržní cena.
občaka 23.5. 12:56
Nevím, zda na účtu RMSystému nějaké akcie zbyly. Je možné to někde zjistit?
Michal Beran 23.5. 13:55
Zde je odpověď stejná jak jsem uvedl již výše - je potřeba zažádat o Výpis z nezařazených účtů v CDCP
HYHR 23.5. 12:58
Jak budou oceňovány neobchodované, bezcenné akcie pro výpočet poplatků CDCP.
Rozumím tomu dobře, že za nominální hodnotu (narozdíl od obchodovaných, které jsou oceňovány tržní cenou) a že nyní neexistuje způsob, jak se jich zbavit?
Michal Beran 23.5. 14:01
Cenné papíry v CDCP jsou děleny na kotované = obchodované na veřejných trzích a nekotované.
U nekotovaných jsou oceněny jak správně píšete nominální hodnotou, s vyjímkou CP společností v Konkurzu nebo likvidaci, jejichž cena se pro výpočet považuje za nulovou.

Zbavit se těchto akcií půjde prostřednictvím Nadačního fondu CDCP, na který půjde takovéto akcie bezplatně převést.
Start je plánovaný na 1.7.2011
JindraX 23.5. 13:02
Dobrý den, vlastním 40 ks akcií Harvardský průmyslový holding. Mají nějakou hodnotu a perspektivu. Pokud ne, jakým způsobem se jich mohu zbavit? Děkuji za odpověď.
Michal Beran 23.5. 14:14
Harvardský průmyslový holding je v likvidaci a nyní se čeká na rozhodnutí soudů a tak bohužel v tomto případě nezbývá než dále čekat :(

Zbavit se je budete moci prostřednictvím Nadačního fondu CDCP.
igehar 23.5. 13:04
Lze se nějak zbavit bezcených neobchodovatelných akcii?
Jsou u nich poplatky CDCP počítány z nominální hodnoty?
Michal Beran 23.5. 14:02
Viz výše
JindraX 23.5. 13:05
Dobrý den, vlastním 40 ks akcií Harvardský průmyslový holding. Mají nějakou hodnotu a perspektivu. Pokud ne, jakým způsobem se jich mohu zbavit? Děkuji za odpověď.
Michal Beran 23.5. 14:14
Viz výše
Jan N. 23.5. 13:05
Jak je to s poplatky v CDCP? Pokud mam nezarazeny ucet - platim neco?
Michal Beran 23.5. 14:04
Za nezařazené účty v CDCP se žádné poplatky neplatí.
Pokud však budete chtít s akciemi jakýmkoliv způsobem nakládat, je nutné si najít účastníka CDCP a účet pod něj podřadit.
kostas 23.5. 13:06
Dobrý den ,mám akcie firmy Ingstav Brno.Nevíte kde bych zjistil jejich cenu ? Jde to na internetu ?
Michal Beran 23.5. 14:19
Pro podrobnější zodpovězení tohoto dotazu Vás poprosím o jeho zaslání na adresu info@cyrrus.cz a pokusíme se Vám pomoci.
Michal 23.5. 13:19
Dobrý den
rodiče investovvali v kuponové privatizaci peníze do fondu yse, vždy jim chodili zprávy jak na tom fond je , posledních několik let již nechodí nic. Jsou tyto investované peníze nadobro ztraceny, či kde by se dalo ověřit jestli vlastní případně nějaké akcie?
Michal Beran 23.5. 14:20
Pro přesné zjištění bychom potřebovali znát přesnou identifikaci Vámi držených PL (ISIN)

Zašlete nám tuto specifikaci prosím na info@cyrrus.cz a pokusíme se Vám pomoci.
j.kučera 23.5. 13:28
Zdědil jsem 40 akcií bývalého Harvardského průmmyslového holdingu zalloženého kdysi Viktorem Koženým. Lze se jich nějak zbavit, neřku-li za ně něco utržit?
Michal Beran 23.5. 14:21
Viz výše

Děkuji za otazky a přeji pěkný den

Nashledanou

Michal Beran

info@cyrrus.cz
www.cyrrus.cz
 
Autoři: Karel Tinl, Fio Banka
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Jak zjistit cenu akcií z dob privatizace? Odpovídal odborník (Věra)
Dobrý den, vlastním 16 akcií n.p. Textilana. Jak se jich zbavit...
Ing (Chum františek Nepomucká 79 Plzeň 32600)
Pátráme o osudu těchto akcií: Západočeské plemenářské unie,as...
FIO má výpis za 60 Kč. (Jaromír Adámek)
Jak vidím článek je jedna velká reklama na Cyrrus, stejně ale...
Re: Jak zjistit cenu akcií z dob privatizace? Odpovídal odborník (Michal Beran)
I u nás pro naše klienty nabízíme tento výpis za 50 Kč. 150 Kč...
akcie v listinné podobě (Jana Z.)
Dobrý den, mame s manželem akcie v listinné podobě několika podniků.Po...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama