Společnosti KKCG, Moranda, Sidereus Holding a PPF, které jsou jedněmi z největších věřitelů loterijní společnosti Sazka, v úterý soudu podaly vlastní návrh na reorganizaci Sazky. Ta by měla podle nich spočívat v restrukturalizaci dluhů, prominutí části dluhů a odkladu splatnosti.

Dále by podle tohoto návrhu věřitelské reorganizace měla být prodána část majetku Sazky, vydány akcie, zajištěno financování provozu a změněny stanovy firmy. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

Firmy rovněž soudu oznámily, že pro případ krátkého překlenutí nedostatku finančních prostředků Sazky, jsou ochotny poskytnout na provoz Sazky, vyplácení výher a obnovení distribuční sítě vlastní úvěr.

Penta: Je to cesta k bankrotu

Ve středu reagovala na tento návrh konkurenční skupina Penta, která stojí za Hušákem. "Návrh PPF a KKCG na reorganizaci Sazky dokazuje, že samotnou reorganizaci nemyslí vážně a že na věřitelské schůzi 26.5. budou prosazovat bankrot Sazky," stojí v tiskovém prohlášení Penty.

Podle Penty je to důkaz nekorektnosti návrhu. "V hlavních rysech se prakticky neliší od plánu, který předložilo vedení Sazky a který PPF a KKCG kritizují. Jejich reorganizační plán přitom neobsahuje žádné konkrétní parametry, což naznačuje, že jeho autoři buď nerozumí byznysu Sazky, anebo má tento plán sloužit jen k vytvoření dýmové clony, přičemž ve skutečnosti jde o prosazení bankrotu/konkurzu Sazky," dodává s tím, že se bude zabránit nepřátelskému ovládnutí Sazky a poškozování zájmů ostatních věřitelů.

První podal plán Hušák

V pondělí soudu doručil svůj plán na reorganizaci Sazky její generální ředitel Aleš Hušák a ostravská společnost BQ Investment. Hušák rovněž navrhuje restrukturalizaci dluhů, prominutí jejich části a odklad jejich splatnosti. Dále by Sazka podle něj měla prodat část svého majetku nebo podniku, zajistit financování provozu a provést provozní restrukturalizaci.

Návrh společnosti BQ Investment, která má u Sazky pohledávku za více než 883.000 korun, spočívá v rozdělení Sazky. Do jednoho podniku by měla být vložena všechna aktiva spojená s provozem hlavní činnosti Sazky a tento podniky by byl oddlužen.

Ve druhém podniku by zůstaly všechny závazky a vše co nesouvisí s hlavní činností Sazky, tedy nemovitosti, pohledávky a jiné investice.

Návrh BQ Investment předpokládá dále vydání dvou emisí akcií. Věřitelům by náleželo z první emise 80 procent akcií a 20 procent nynějším akcionářům. Druhá emise by byla částečně nabídnuta finančním investorům a z výtěžku by se obnovil provoz Sazky. Další část druhé emise by náležela tomu, kdo bude pověřen řízením reorganizace.

Vklady sázejících šly dolů

Sazka je v úpadku kvůli problémům se splácením výstavby pražské multifunkční haly O2 arena. Městský soud v Praze zaevidoval 2075 věřitelů s pohledávkami za 41,1 miliardy Kč.

Insolvenční správce Josef Cupka následně popřel pohledávky za loterijní společností Sazka ve výši 17,154 miliardy korun a jako nesporné uznal pohledávky za zhruba 15 miliard Kč. Zbylé pohledávky za 9,273 miliardy Kč zůstávají zatím nedořešené.

Ze zprávy PwC vyplývá, že tržby z online terminálů klesly Sazce v dubnu na 182 milionů korun, což je ve srovnání s letošním březnem pokles o polovinu a ve srovnání s dubnem loni pokles o 70 procent. Tržby z nabíjení mobilních telefonů pak klesly podle zprávy v dubnu na nulu z předchozích každoměsíčních 30 milionů korun. Důvodem bylo přerušení spolupráce s operátory.

U hry Sportka se kvůli vyhlášení úpadku snížily vklady sázejících z běžných 40 až 60 milionů korun na jedno slosování na 30 až 50 milionů korun, což podle zprávy nebyl zásadní propad.

Vklady podle PwC výrazně klesly až po oznámení Sazky o nevyplacení lednové výhry za zhruba 103 milionů korun, snížily se na osm až 11 milionů korun na jedno slosování.