Řecká krize stále více zasahuje zbytek eurozóny. Stále častěji se množí úvahy o tom, že by Řecko mělo eurozónu opustit nebo alespoň projít restrukturalizací.

V úterý citovala agentura Reuters šéfa skupiny ministrů financí zemí eurozóny Jeana Claudea Junckera, že by řecký dluh mohl projít "měkkou" restrukturalizací. Jako podmínku uvedl, že Atény musí podniknout zásadní reformy a zrychlit privatizaci, aby získaly finanční prostředky.

Ty by mohlo Řecko získat i prostřednictvím další finanční pomoc ze strany EU a MMF, ale většina vlivných představitelů tuto myšlenku odmítá. MMF zatím podporuje stanovisko Evropské komise a Evropské centrální banky, že pro Řecko není restrukturalizace veřejného dluhu vhodná.

Řízenou restrukturalizaci řeckého dluhu jako méně bolestivou, než další poskytnutí finančí pomoci zadlužené zemi, vidí i český premiér Petr Nečas. "Otázkou je, zda řízená restrukturalizace není rozumnějším řešením než nalévání dalších a dalších prostředků bez naděje na splacení dluhu," uvedl předseda české vlády v pondělí.

Množí se i dohady, že řecká krize dopadne na bankovní systém ve střední a východní Evropě. Toto varování v poslední době vyslali do světa nejen analytici investičních bank, ale i instituce světového významu - Mezinárodní měnový fond (MMF). Sice ne bezprostředně, ale i tak se to může dotknout i bank v Česku.

V rámci středoevropského regionu by potom měla nejvíce utrpět kvůli znehodnocení investic do řeckých dluhopisů Komerční banka. V případě ztráty celé investice by totiž mohla odepsat až 4,5 miliardy korun (cca 35 % z loňského zisku), jak vyplývá z informací Výboru evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS).

Ani to by však nemělo český bankovní systém ohrozit, jak vyplynulo z výsledků bankovních testů, které nedávno zveřejnila centrální banka.


Na tyto a další otázky odpovídal
Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Libri
dobrý den, nemyslíte že hlavní problém západních ekonomik /nejen Řecka/ je neříkání plné pravdy a ohýbání reality? (mám na mysli CPI lie, změny metodik HDP atd.) kdy ukazatele vydávané za ekonomické barometry ukazují jen to, co chtějí politici ukázat plebs. pokud má ale management (v případě státu vláda) společnost vést k prosperitě, musí mít správnou zpětnou vazbu i kdyby byla sebevíc nepříjemná. zkoušel jste přepočíst naše HDP na unce zlata? - "kupodivu" neroste, a jelikož zlato nikdy nelhalo (nedá se totiž vyrobit), optimismus chrlený politiky je jen další ohnutou pravdou (normálně se tomu říká lež)- HDP nám už 10let vytrvale klesá a to i za cenu růstu dluhu
Dobrý den všem, souhlasím s tím, že si ne vždy v Evropě říkáme pravdu o tom, v jakém stavu jsme. A souhlasím, že nejen Evropané mají občas tendenci "řešit" nepěknou realitu tím, že nezmění onu realitu, ale spíše čísla, která ji popisují. Je to snazší. To se týká zpolitizované debaty o účetních standardech v době krizové i pokrizové a třeba i debaty o "lepším" měření HDP. Ale nebyl bych takový skeptik, cinknutá čísla nakonec vždy někdo odhalí.
Mojmír Hampl
Radek
Jaký máte názor na obecné směřování EU? Mám na mysli její přístup ke vzdělanostní společnosti, konkurenceschopnosti, k prosazení se na světových trzích. S tím souvisí i perspektiva této byrokratické socialistické organizace. A prosím odlišujme deklarace a skutečnost...
Mám občas pocit, že "mentálním" problémem EU je, že se jaksi bere jako samozřejmé, že všichni chtějí koláče, ale ne nutně za odvedenou práci. Též jako člověk který považuje za dost naivní myšlenku funkční evropské federace nevěřím, že další prorůstové impulzy přijdou z věčné snahy vše integrovat a "zestějňovat". Tak jako na trhu máme rádi konkurenci, která je k dobru zákazníků, tak by i mezi hospodářskými politikami měla být nějaká konkurence, aby nedocházelo k postupnému průměrnému zahnívání.
Mojmír Hampl
Brtník
Jaké jsou možnosti obrany české koruny před útokem spekulantů ? Myslim velké spekulanty, kteří mají k dispozici sumy srovnatelné s českým ročním HDP.
Jedinou rozumnou obranou je dlouhodobě dobrá hospodářská politika, nízké nerovnováhy a makroekonomická stabilita. Atakují se spíše ti, kteří mají problémy. U zdravé ekonomiky mohou na takových pokusných sázkách investoři také dost prodělat.
Mojmír Hampl
Miroslav Klika
Ministerstvo Financí ohlásilo na svých webových stránkách projekt EuroMTS, kterým předává organizaci a regulaci trhu českých státních dluhopisů do zahraničí. Nejedná se, dle Vašeho názoru, o unáhlený krok zbavovat se kontroly nad zdrojem financování státního rozpočtu v době stále probíhající krize, kdy případná restruktualizace Řecka či dalších zemí EU zmítajících se v problémech s financováním státního dluhu, můžu spustit další lavinu problémů pro země Střední a Východní Evropy, tedy i ČR?
O této věci jsem v hrubých rysech informován, ale omluva, to je dotaz spíše na Ministerstvo financí. Je to jeho výsostná doména. Pokud budou mít zájem, názor na tuto věc jim jistě experti ČNB sdělí - a to jinak než přes on-line rozhovor.
Mojmír Hampl
Roman
Dobrý den pane viceguvernére, zeptal bych se vás se na jedn uvěc. Sokolovská uhelná žaluje ČNB kvůli údajnému selhání dohledu nad kapitálovým trhem v případě společnosti Key Investments. Podobný krok zvažuje i Praha 6. Proč jste investory včas nevarovali před touto společností? A kdo za to případně v ČNB nese odpovědnost? Díky za odpověď
S touto interpretací zásadně nesouhlasím. ČNB ve věci této společnosti KI konala a koná. Udělila dvě pokuty, které byly zveřejněny a každý si je mohl najít. A už v roce 2007 varovala všechny obce před podobnými typy operací. Věc byla široce medializována, také přes Hospodářské noviny. Kdo chtěl vědět, mohl. Chápu, že se dnes hledají cíle všude možně, ale střelba na ČNB je prosím střelbou mimo terč.
Mojmír Hampl
Jitka
Jaky by mel vliv krach recka na kurz eura? Da se ocekavat jeho posileni,tim ze se eurozona zbavi nejslabsiho clanku?
Pokud myslíte krachem případné přiznání Řecka, že není schopno splatit své závazky věřitelům, tak velmi záleží na tom, jak by takový krok byl proveden. Zda po dohodě s věřiteli a koordinovaně, nebo jednostranně. Dopady na trhy by mohly být zcela odlišné.
Mojmír Hampl
Pavel Šimon
Dobrý den pane Hample, osobně jsem si jist, že dříve nebo později a to nejen v Řecku k bankrotu dojde. Co očekáváte, že se stane z hlediska politického, sociálního a jaké to může mít důsledky pro mír v Evropě. Pavel Śimon. Jeseník
viz výše + ještě dodávám: já jsem také přesvědčen, že velikost dluhu Řecka je bez radikálnějšího řezu obtížně udržitelná. Zatím v Řecku dochází k tomu, že soukromé věřitele nahrazují prostředky vlád, měnového fondu a ECB. Obávám se, aby k takovémuto "řezu" nedošlo právě až ve chvíli, kdy by se "restrukturalizovaly" většinově právě pohledávky vlád a nadnárodních institucí, tedy jejich daňových poplatníků. Myslím, že tento scénář vůbec není vyloučen. Koneckonců půjčka eurozóny a měnového fondu ve výši 110 mld eur už restrukturalizována byla, když u ní byl snížen úrok a prodloužena její splatnost.
Mojmír Hampl
Roman
A ještě ke Key Investments: K čemu je dohled nad kapitálovým trhem, když v tomto případě evidentně nekonal správně? Nebo pravomoci ČNB znemožňují efektivní dohled nad investičními firmami, které pro své klienty nakupují podezřelé cenné papíry, jejichž hodnotu ani nedokážou reálně ocenit? Díky za odpověď
Odpovídal jsem výše a ještě si dovolím stručnou otázku: zajímalo by mě, zda v institucích, které investovaly rozsáhlé veřejné či firemní prostředky do KI platilo, že do stejné společnosti investovali své soukromé prostředky a úspory i ti, kteří taková rozhodnutí činili.
Mojmír Hampl
Michal Tomas
Dobrý den. Má CNB ve svem portfoliu dluhopisy nebo jine cenne papiry zemi jako Recko, Portugalko, Irsko, Spanelsko? At uz vydane mistnimi centralnimi bankami a nebo mistnimi komercnimi bankami. M.T.
Státní dluhopisy Řecka, Portugalska či Irska nedržíme a na minulých držbách těchto papírů jsme neprodělali. Španělské bondy držíme a také jsme na konci loňského roku drželi irská nevládní aktiva ve výši cca 6mld. Kč. Ale správa rezerv je dynamický proces, ve kterém se snažíme neustále reagovat na situaci tak, abychom měli slušný výnos při minimalizaci rizik.
Mojmír Hampl
Tomáš
Dobrý den. Myslíte, že Řekům hrozí nějaká měnová reforma či dokonce návrat k drachmě?
Měnovou reformu, inflaci či devalvaci Řecko v rámci eurozóny nemůže udělat, protože nemá vlastní měnu. Myslím, si, že jeho motivace navrátit se k drachmě je minimální, už jen proto, že by to okamžitě zničilo finanční sektor. Slabý má malou motivaci odcházet z klubu silnějších, kteří jeho problém považují za svůj a jsou ochotni mu půjčovat. Silní se zase slabého nemohou jednoduše zbavit, protože podle evropského práva by k tomu potřebovali jednomyslný souhlas, tedy souhlas i ťoho slabého.
Mojmír Hampl
Jindřich Vavruška
Dobrý den, 1) proč má Česká republika ručit za závazky např. Řecka nebo Portugalska, když si tyto země své problémy způsobily samy tím, že na dluh spotřebovaly produkci jiných členských zemí? To jsme my v ČR přece nezpůsobili, bylo to v důsledku rozhodování vlád Řecka a Portugalska, co to má s námi společného? 2) A jak to, že pan ministr Kalousek za nás podepíše záruku (čili zaváže nás k budoucímu plnění), přestože k tomu nebyl zmocněn zvláštním zákonem, jak ukládá Ústava a Zákon o rozpočtových pravidlech? Bude ČNB v těchto věcech nějak jednat?
Na záchranných půjčkách se podílí ČR jednak skrze Mezinárodní měnový fond, kterému svěřila své zdroje (a netýká se to jen pomoci zemím evrospkým) a pak skrze mechanismus EFSM s objemem 60 miliard eur, o kterém zřejmě mluvíte. U toho druhého je na techniku záruk nutné ptát se spíše na ministerstva financí. Ale obecně vás ujišťuji, že ČR rozhodně nepatří mezi horlivé zastánce vzájemného zachraňování se a přenášení závazků z jedněch zemí na druhé. Právě naopak!
Mojmír Hampl
Petr Jirák
Dobrý den, V bankách je cca za 20 mld. nesplacených hypoték dékle než 90 dnů. Co si myslíte, že s tím banky budou dělat? Mohlo by to mít reálný dopad na realtiní trh? Budou banky tyto nemovitosti prodávat na trhu?
To je zřejmě dotaz spíše na bankéře z komerčních bank, že? Za ČNB dodávám, že žádný z našich zátěžových testů zatím neukázal, že by objem nesplácených půjček v českém bakovním sektoru jakkoli ohrožoval jeho stabilitu.
Mojmír Hampl
Milan
Dobry den, zajimalo by mne, jak je na pripadnou restrukturalizaci dluhu nekterych zemi eurozony pripravena CNB, protoze jsem cetl, ze zdaleka nejvic dluhopisu problemovych zemi mela v CR nakoupena prave CNB. Diky
Odpovídal jsem už výše. Správa devizových rezerv znamená, že průběžně musí ČNB reagovat na měnící se podmínky na trhu a též tak činí.
Mojmír Hampl
Exman
Není cena za stabilizaci a udržení EURa příliš velká oproti možným nevýhodám národních směnitelných měn? A to nám to teprve začalo a EURo tu je jen pár let.
To je spíše řečnická otázka, chápu-li to správně:-) Uvědomme si jednu věc: Evropa je dnes ve stavu, kdy je největším klientem Mezinárodního měnového fondu, je tedy z tohoto pohledu jednou z těch nejslabších částí světové ekonomiky. Pro Evropu i EU je to nová situace, na kterou nebyla zvyklá. Vždy spíše jako moudrý otec řešila problémy jinde, než že by sama byla problémem. Proto je tak těžké pro mnohé lídry přiznat, že zalévání problémů penězi (tak jak se činilo dříve) nemusí být tou správnou cestou. Zvlášt když neplatí, že další zdroje vždy budou. Navíc v eurozóně, což je měna bez státu, spousta jiných řešení problému předlužení automaticky nepřipadá v úvahu, zbývá bankrot nebo bail-out. A kdo by chtěl přiznat, že je třeba udělat bankrot? Proto sázím na to, že se bude zachraňovat až do té chvíle, než dojdou peníze, nebo než dojde politická vůle v zachraňování pokračovat.
Mojmír Hampl
Martin Hinner
Pokud byste byl v nejake komisi nebo skupine, ktera by dostala za ukol rozhodnout o nasledujicim, jak byste rozhodoval + strucne oduvodneni? - Poskytnout Recku ulevy (zmekceni podminek stavajicich pujcek) ? - Poskytnout Recku dalsi pujcky, pripadne za jakych podminek? - Nechat Reky odejit z menove unie, pripadne je rovnou vyloucit? Jakym zpusobem, prihledneme-li k tomu, ze zadna ze smluv s timto nepocita? A na zaver otazka, pokud Recko zavede znovu Drachmu, je nejaka sance, ze jejich zavazky v EUR by se prevadely na Drachmy? Nenapada me zadna moznost, tedy zustanou jim dluhy v EUR a inflacni Drachmy. To jim pomuze v konkurenceschopnosti na mezinarodnich trzich, ale uz nikoliv ke splaceni dluhu.
Já mám často natolik odlišné názory od hlavního "integračního mainstreamu" v EU (který stále v EU dominuje, ale intelektuálně je dle mého zcela vyčerpaný), že bych byl z takové speciální komise velmi brzo vypoklonkován:-) Jinak hezky se nám to mluví z pozice nečlenské země eurozóny, která se těchto klíčových jednání neúčastní. Kdybychom byli u stolu, asi bychom museli dělat velmi bolestné kompromisy, nebo být jako Slováci, (kteří Řecku nepůjčili) za kazisvěty - dle mého neoprávněně.
Mojmír Hampl
Václav Čech
Dobrý den pane víceguvernére, myslíte si, že dluhová krize eurozony skončí u Portugalska, nebo se rozšíří i do dalších zemí? Má ČNB nějaké dluhopisy v těchto rizikových zemích, popřípadě kolik? Jaký růst HDP předpokládáte v příštím roce, respektive je reálné, že dojde ke změně predikce na letošní rok (s ohledem na celkovou situaci trhu a predikce vývoje HDP v Německu)? Kdy podle Vás dojde ke zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB (a o kolik)? Přeji pěkný den.
Na šíření krize neumím odpovědět. Finanční krize mi znovu připomenula, že vždy je vlastně všechno myslitelné a věci včera nepředstavitelné jsou zítra nevyhnutelné. Má představivost tudíž nemá mezí. O portfoliu ČNB jsem již psal. A co se týče růstu, zatím myslím, že není ke změně aktuální predikce žádný zásadní důvod. Pokud jde o sazby, tak se podívejte na poslední prognózu ČNB na našem webu, ta ukazuje nejpravděpodobnější okamžik růstu sazeb. S prognózou souzním. Nicméně vždy nás mohou překvapit rizika a nejistoty. Nakonec proto se jim říká nejistoty:-)
Mojmír Hampl
Ondřej
Dobrý den, myslíte si, že pokud dojde k rychlému k vystoupení Řecka z Eurozóny, může to mít negativní vliv na letošní turistickou sezónu v Ŕecku. Mohou zaznamenat problémy čeští turisté? Děkuji.
Jak jsem psal, Řecko nemá k vystoupení důvod a ostatní v eurozóně k němu nemají nástroj. O dovolenou bych se věru nebál...
Mojmír Hampl
Jindřich Strmiska
Ahoj Mojo, nebylo by v souvislosti s QE v USA a rostoucím zadlužením EU dobré, aby ČNB začala nakupovat ve velkém zlato jako uchovatele hodnoty?
Čau Jindro! Já myslím, že ne. Pokud nejsou zcela mimořádné časy (jako nyní), tak zlato i přes mnohé romatické představy není asi tou nejlepší investicí. Nenese úrok a ještě platíš za jeho skladování. Navíc kdybychom kupovali teď - při historicky vysokých cenách - určitě by někdo oprávněně časem říkal, že jsem vlastně neměli kupovat, protože cena zlata následně šla dolů. Měj se, pozdravuj Hanku
Mojmír Hampl
petr piskac
dobrý den, co by následovalo ve vývoji kurzů czk eur po ohlášení vystoupení řecka z eurozony
Psal jsem jž výše, že tuto alternativu nepovažuji za příliš reálnou - minimálně v dohledné době. Takže těžko domýšlím důsledky méně reálných variant, spíše přemýšlím o důsledcích těch reálnějších. Děkuji všem za dotazy a zajímavou diskusi a těším se nashledanou někdy příště. Mojmír Hampl
Mojmír Hampl