reklama
reklama
26. 4. 2011 | poslední aktualizace: 26. 4. 2011  09:02

Stát chystá regulaci solárních elektráren. Chce se vyhnout přetížení sítě

Solárních elektráren je moc. Stát je chce ještě více regulovat. Hrozí totiž riziko blackoutu. Zástupci provozovatelů fotovoltaických elektráren se ale brání, trvají na přesných podmínkách regulace.
Petr Býma
Petr Býma
Redaktor
10 největších selhání českých politiků
10 největších selhání českých politiků
foto: HN - Lukáš Bíba

Aby se Česká republika vyhnula blackoutu, připravuje stát možnost omezit odběr elektřiny z obnovitelných zdrojů. V případě přetížení přenosové sítě tak budou sluneční a větrné elektrárny dodávat méně a nedostanou v tomto případě žádnou náhradu.

Změnu energetického zákona, která to umožní, má projednat sněmovna. Navrhlo ji ministerstvo průmyslu a obchodu.

Kvůli výraznému nárůstu solárních elektráren v minulém roce se totiž prudce zvýšil podíl nestabilních zdrojů energie. Tedy hlavně energie závislé na slunečním svitu. Řídit "provoz" elektřiny v tuzemské síti je proto nyní výrazně složitější a riziko blackoutu vyšší.

reklama

"Problém vzniká v bilanci, tedy v udržení trvalé rovnováhy mezi výrobou a spotřebou," říká Zuzana Dvořáková, mluvčí státní společnosti ČEPS, jež řídí provoz páteřní přenosové soustavy. Na sítě ČEPS jsou potom napojeni regionální distributoři.

"Bohužel situace v přenosových a distribučních sítích došla tak daleko, že je nutné připustit i omezení výroby z ekologických zdrojů," potvrdil HN Jiří Šťastný, ředitel státem vlastněné společnosti OTE, která se zabývá i organizováním a vyrovnáváním trhu s elektřinou.

U stávající právní úpravy bylo omezení výroby elektřiny dovoleno jen v extrémních situacích, jako jsou například havárie či ohrožení života, nyní to půjde i v případech definovaných jako "ohrožení bezpečnosti či stability sítě".

Solárníci mají obavy ze zneužití

"Může se stát, že hlavně v létě dojde k omezení odběru zejména od fotovoltaických elektráren," připouští Blahoslav Němeček, místopředseda Energetického regulačního úřadu. Podle Němečka se tak stane pouze při "nešťastné souhře okolností" a po vyčerpání všech jiných řešení.

Výrobci se snadnější možnosti regulace dodávek a tudíž i snížení svých tržeb obávají. Stát už totiž loni na podzim omezil podnikání v solární energetice, když zdanil fotovoltaikům tržby.

Návrhu nového zákona navíc zatím chybí vyhláška, která jasně stanoví pravidla, za kterých je bude možné odpojit.

"Obáváme se zneužívání a nadužívání novely ze strany provozovatelů přenosových a distribučních sítí," říká Štěpán Chalupa z České společnosti pro větrnou energii.

Podobný postoj zaujímají i fotovoltaici. "Navrhovaná úprava je jednodušeji zneužitelná a umožňuje systémové a dlouhodobé odpínání zdrojů," varuje Jakub Hájek z advokátní kanceláře NH Partners, která zastupuje solární podnikatele.

 


 

 

Elektřina z obnovitelných zdrojů

Zákon proti blackoutu

- Zavádí možnost automatického omezení výroby např. v solárních elektrárnách

- Nařizuje všem elektrárnám s výkonem nad 100 kW nainstalovat na vlastní náklady zařízení, které omezení výroby umožní.

4,4 Kč

Tolik v případě schválení novely zaplatí ročně průměrná domácnost jako příspěvek na provoz Energetického regulačního úřadu. Dosud je tato instituce financována ze státního rozpočtu.

Hrozba blackoutu

Pravděpodobnost výrazného výpadku elektřiny, který přeruší zásobování rozsáhlejšího území, se zvýšila. Může za to růst nestabilních zdrojů energie.

Jak rostl výkon solárních a větrných elektráren v MW

FOTO: SHUTTERSTOCK

Autoři: Petr Býma
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Stejným nesmyslem je výroba rovnoměrného množství energie. (Stev)
Sedla v odběrech si vynutí někde přebytek krátkodobě akumulovat...
Nejde vůbec o regulaci FVE (krmelec)
jde o vytvoření dalších důvodů a záminek pro kamarády, proč proti...
KAzdy statni zasah si vyzada drsnejsi statni zasah (Ludwig von Mises)
Zacali jsme tupou podporou, vcelku pruhledny, jednoduchy tunel...
Jen je přiškrťte, (anonym)
parchanty tunelářské!
hlas lidu (petrib)
hlas boží
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Baidu představuje své "chytré" hůlky.
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
reklama
reklama
reklama