Jde zpravidla o menší až středně velké regionální banky, které fungují hlavně v rámci komunity, kde působí, a málokdy mají aktivity ve více amerických státech. Z šestice bank, které nyní skončily, je největší Superior Bank z Birminghamu v Alabamě.

Podle Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC), do jejíž kompetence řešení těchto případů spadá, má Superior Bank aktiva za tři miliardy dolarů (asi 50 miliard Kč). Objem vkladů v bance činil 2,7 miliardy dolarů (zhruba 45,2 miliardy Kč). Banku převezme Superior Bank, N.A., což je součást banky Community Bancorp a je nově pověřena, aby převzala neúspěšnou konkurenci.

Superior Bank je podle výše aktiv od začátku roku zatím největší bankou, které musely ukončit činnost. Větší byla v lednu jedna banka z nového Mexika, která měla aktiva za 2,31 miliardy dolarů.

Problémy hlavně bank jižanských států

Celkem o víkendu v USA zkracovaly dvě banky z Alabamy, dvě z Georgie a po jedné z Mississippi a Minnesoty. V Birminghamu v Alabamě skončila také banka Nexity, která měla aktiva za 793,7 milionu dolarů a vklady za zhruba 637,8 milionu dolarů. Banku převezme ústav AloStar Bank of Commerce, který je rovněž z Birminghamu.

V Georgii zkrachovala banka Bartow County Bank z města Cartersville, jejíž aktiva dosahovala 330,2 milionu dolarů a vklady 304,1 milionu dolarů. Banku převezme Hamilton State Bank z téhož státu. Skončila i banka New Horizons z East Ellijay, která měla aktiva za 110,7 milionu a vklady za 106,1 milionu dolarů. Tuto banku převezme Citizens South Bank ze Severní Karoliny.

V Mississippi skončila banka Heritage Banking Group, kterou převezme ústav Trustmark National Bank. V Minnesotě ukončila činnost Rosemount National Bank, novým vlastníkem je Central Bank z téhož státu.

Loni bylo ještě hůř

Většina bank, které od začátku roku musely v USA skončit, měla aktiva za méně než miliardu dolarů. Zdaleka největší případ krachu americké banky v důsledku poslední finanční krize je ze září 2008, kdy skončil finanční ústav Washington Mutual. Ten měl aktiva za zhruba 307 miliard dolarů (asi 5,1 bilionu Kč).

Loni v USA zkrachovalo 157 bank, jejichž souhrnná aktiva dosahovala asi 92 miliard dolarů (zhruba 1,5 bilionu Kč). O rok dříve jich bylo 140, výše aktiv ale činila 169,7 miliardy dolarů (asi 2,8 bilionu Kč). Předsedkyně FDIC Sheila Bairová už dříve řekla, že počet krachů bank v USA bude letos nižší. V roce 2008 zkrachovalo 25 bank, ještě o rok dříve jen tři.
FDIC předpokládá, že v souvislosti s krachy bank bude muset v období 2010 až 2014 zaplatit asi 45 miliard dolarů (asi 754 miliard Kč). Původně úřad očekával, že krachy bank jej za toto období vyjdou možná až na 52 miliard dolarů.