Společnost Central European Media Entreprises (CME), která vlastní českou televizi Nova, koupí od společnosti Bancroft a minoritních akcionářů stoprocentní podíl v předním tuzemském filmovém distributorovi Bontonfilm. Hodnota transakce má činit až 12,5 milionu dolarů (zhruba 218 milionů korun). Uzavřenou smlouvu na prodej Bontonfilmu ještě musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Informovala o tom v pondělí Romana Wyllie ze společnosti CME, podle které by prodej Bontonfilmu mohl být dokončen v 2. čtvrtletí letošního roku.

"Bontonfilm je ziskovou společností s kladnou hodnotou OIBDA (hospodářský výsledek před zahrnutím finančních nákladů, daní, odpisů a amortizace), jež se okamžitě pozitivně odrazí na finančních výsledcích CME. Tato akvizice výborně doplňuje naše televizní působení na českém a slovenském trhu. Umožní nám maximalizovat hodnotu našeho archivu v obou zemích a zvýšit výnosy a OIBDA společnosti Media Pro Entertainment," komentoval dnes transakci prezident a generální ředitel CME Adrian Sarbu.

V roce 2010 společnost Bontonfilm, která působí i na Slovensku, podle zatím neauditovaných výsledků vykázala příjmy 37 milionů dolarů (646 milionů korun) a její ukazatel OIBDA obnášel 2,6 milionu dolarů (45,4 milionu korun).

Bontonfilm nemá žádné dluhy a kupní cena stoprocentního podílu v této firmě se skládá z počáteční částky v hodnotě 11 milionů dolarů. "Podmínkou je hotovostní zůstatek ve společnosti ve výši 36 milionů korun. Další částka, momentálně odhadovaná na nejvýše 1,5 milionu dolarů, může být vyplacena prodejní straně v prosinci 2011, v závislosti na OIBDA dosažené Bontonfilmem za rok 2010, na výši hotovosti a provozního kapitálu ve firmě a na splnění určitých dalších závazků," podotkla Wyllie.

Společnost Bontonfilm tvoří zbytek zábavního impéria Bonton, které vlastní americká investiční společnost Bancroft, podnikatel Martin Kratochvíl a několik menšinových akcionářů. Podle původních plánů měl být prodej Bontonfilm uzavřen už do konce roku 2008, avšak kvůli hospodářské krizi nabral zpoždění. Majitelé Bontonfilmu se totiž obávali, že krize může mít nepříznivý vliv na výši nabídnuté ceny za stoprocentní podíl v této distribuční firmě.

"Akvizice Bontonfilmu naplňuje strategii CME posílit její pozici jedné z největších vertikálně integrovaných mediálních společností ve střední a východní Evropě, zabývající se výrobou a distribucí audiovizuálního obsahu pro kina, domácí zábavu, televizi a nová média," dodala Wyllie.

Na předloňském žebříčku filmových distributorů připadlo společnosti Bontonfilm první místo. Filmy, které distribuovala, v roce 2009 utržily bezmála 432 milionů korun. Druhá byla s 394 miliony korun společnost Falcon. Loňské statistiky Unie filmových distributorů zatím nezveřejnila.

Rozprodej skupiny Bonton začal v roce 2001. Tehdy celý holding dosáhl obratu 1,64 miliardy korun. Doposud se podařilo prodat distribuční společnost Panther (kupec David Hejnar), síť prodejen Bontonland (Miloš Petana), Ateliéry Bonton Zlín (Miloš Petana), muzikálovou produkci Hybernia (slovenská společnost Credit Partner), podíl v gramofirmě Sony Music/Bonton (Sony), Supraphon (Miloš Petana) a rádio Bonton (Lagardére). V závěru roku 2008 pak Bonton prodal i knižní vydavatelství Albatros, který koupila skupina jeho manažerů a private equity fondy.

Společnost Bontonfilm v kinech exkluzivně zastupuje tradiční hollywoodská studia 20th Century Fox, Paramount, Universal a DreamWorks. Uvádí také filmy produkované menšími studii a nezávislými producenty a soustředí se na spolupráci s českými producenty. Na DVD a blu-ray discích společnost Bontonfilm vydává snímky velkých hollywoodských studií.