Ministr financí Miroslav Kalousek nenavrhne zrušení 15procentní zdanění dividend, ale s dvojím zdaněním firem se hodlá vypořáda "jinými prostředky". Podrobnosti o připravované reformě daní poodkryl Kalousek ve čtvrtek řekl na setkání s manažery, které organizuje týdeník Euro.

Daňová reforma by - v případě jejího schválení - měla podle něj lehce snížit celkově daň z příjmu fyzických osob. Daň z příjmu právnických osob by se neměnila, dodal ministr s tím, že daňovou reformu jako celek představí již za týden ve čtvrtek 17. března.

"Celkově nechceme daně zvyšovat, ale nemůžeme si dovolit ani je výrazně snížit," uvedl Kalousek. Zdanění fyzických osob přitom podle něj klesne především úpravami u zdanění osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), tedy podnikajících na živnostenský list. "Není tedy pravda, že živnostníkům chceme situaci ztížit," dodal.

V jednoduchosti je krása

Jasnými cíli daňové reformy jsou podle Kalouska zjednodušení systému, zprůhlednění a zajištění rovných podmínek pro všechny. Podle dřívějších informací by měla daňová reforma platit od roku 2013. Předcházet jí ale bude sjednocení DPH, které by mělo proběhnout již na podzim, a regulérní zdanění hazardu, které by mohlo platit již příští rok.

MF přitom v rámci reformy chystá například zrušení valné většiny daňových výjimek, zdanění loterijních firem a zavedení loterijní daně.

Součástí reformy mělo být odstranění i anomálií jako je dvojí zdanění zisku. Ministerstvo chce totiž odstranit současnou praxi, kdy firma nejdříve zdaní svůj zisk 19 procenty, poté vypaltí akcionářů dividendy, kteří z nich pak ještě odvedou 15procentní daň. HN to před několika dny potvrdil náměstek ministra financí Ladislav Minčič, který má na starosti přípravu daňové reformy.

"Navrhneme řešení jak neutralizovat, anebo přinejmenším zmírnit pokřivení, které vzniká v důsledku dvojího ekonomického zdanění zisku," řekl HN Minčič.

Kalousek ale ve čtvrtek jeho slova částečně popřel. Uvedl, že nenavrhne zrušení 15procentního zdanění dividend, ale s dvojím zdaněním firem se hodlá vypořáda "jinými prostředky". Jakými ale neuvedl s dovětkem, že to řekne za týden.

Nyní činí skutečná daň z vyplaceného zisku činí 31,15 procent. Zisk totiž nejdříve firma zdaní 19 procenty a akcionář pak při výplatě dividend z téhož zisku (sníženého na 81 procent) odvede státu ještě 15 procent.