reklama
reklama
6. 2. 2011 | poslední aktualizace: 24. 2. 2011  09:37

Nový model tramvají Porsche je nejporuchovější ze všech. Každá sedmá stojí

Tramvaje Porsche mají proti starým modelům i další záporné body. Kromě toho, že je v nich málo místa, jsou nešetrné k pražským kolejím.
Roman Šitner
Roman Šitner
redaktor
reklama

Nejspolehlivější pražskou tramvají posledních tří let je ta nejstarší, která v ulicích metropole jezdí. Naopak nejhůře dopadla ta zatím nejnovější s designem Porsche. Vyplývá to z údajů Dopravního podniku, které mají HN k dispozici.

Rozdíl mezi novými a starými tramvajemi je markantní. Z 60 tramvají Porsche vyráběných od roku 2006 v plzeňské Škodě Transportation za tři roky provozu v průměru každá sedmá stojí. Proti tomu z nejstarších tramvají typu T3 je mimo provoz každá 50. Loni to bylo dokonce každá stá souprava. Výrobci kolejových vozidel běžně garantují že vyjede minimálně 97 souprav ze sta.

Za 60 souprav 14T s designem Porsche dopravní podnik přitom zaplatil 3,5 miliardy korun.

„Náklady na opravu a údržbu tramvají 14T jsou úměrné typu a technické složitosti nízkopodlažních tramvají a tyto náklady tlačíme v průběhu životnosti neustále dolů,“ vysvětluje mluvčí Dopravního podniku Ilona Vysoudilová. Konkrétní náklady však neuvedla. Statistika jí dává za pravdu, čím starší tramvaje Porsche jsou, tím více jich je provozuschopných.

S každým vylepšením častěji na opravách

Například v roce 2008 byla v průměru mimo provoz každá pátá souprava, tento poměr se rok od roku zlepšuje. Platí jednoduchá rovnice, čím je tramvaj modernější, tím má více poruch. Staré tramvaje, které prošly modernizací, tak mají spolehlivost výrazně nižší. V průměru nemůže kvůli servisu vyjet každá čtrnáctá z nich. Každé vylepšení zvyšuje pravděpodobnost, že tramvaj bude spíše v dílnách než na trati.

Tramvaji Porsche se podílem oprav v posledních třech letech vyrovná pouze obousměrná tramvaj postavená v posledních šesti letech firmou Pragoimex modernizací tramvaje vyráběné na přelomu osmdesátých a devadesátých let. V loňském roce šlo dokonce o nejporuchovější tramvaj.

Jenže Porsche mají proti ní i další záporné body. Kromě toho, že je v nich málo místa, jsou nešetrné k pražským kolejím. Kvůli tomu, že nemají otočné podvozky, brousí v prudkých obloucích vnitřek kolejnic.

Nová 15T má taky problémy

I proto Dopravní podnik další tramvaje tohoto typu nechce a pořídil vylepšenou Škoda 15T. Ta byla v Praze do ostrého provozu nasazena tento víkend. Otázka je, jak bude poruchová ona. Technicky je ještě složitější než tramvaj Porsche a Dopravní podnik jich v následujících šesti letech koupí 250 za celkem 17 miliard korun. Už jejich zprovoznění se kvůli technickým komplikacím se sběračem proudu o několik měsíců odložilo.

S podobnou situací jako pražský dopravní podnik se potýkají i České dráhy. Konkrétní údaje o spolehlivosti starých souprav sice nesledují, ty nové však mezi rekordmany nepatří. V zimě je mimo provoz až polovina patrových souprav Škoda Elefant, jež jezdí například mezi Prahou a Benešovem. Každá přitom stojí zhruba čtvrt miliardy korun.

"To není jen český problém, například holandské železnice v zimě kompletně odstavily moderní soupravy Siemens," říká mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Popisuje také, jak Německé dráhy preventivně zredukovaly počet souprav v provozu, aby měly v případě kalamity více záloh.

Za celý loňský rok byl mimo provoz v průměru každý devátý elefant. Ještě hůře jsou na tom žluté soupravy Regionova, kde do provozu kvůli opravám nemůže každá šestá. Údaje však zahrnují i odstraňování škod po vandalech. Slavné to není ani s pendolinem, které má poruchovost 12 procent.

"Výrobci sice tvrdí, že v provozu bude vždy 99 procent souprav, ale realita bývá dost jiná. Případně to udrží jen po dobu záruky, a pak to jde dolů," upozorňuje Štáhlavský.

Typ Poruchovost* Výrobce Výroba
T3 1,89% ČKD Praha 1961-1976
T3R.P 5,76% modernizace - Pars Nova a Ústřední dílny DP Praha 2000 - 2009
T3M 7,07% ČKD Praha, modernizace Ústřední dílny DP Praha výroba 1972 - 1976, modernizace 1977 - 1981
KT8D5 7,43% ČKD Praha 1986–1990
T3SU 7,54% ČKD Praha 1982-1989
T6A5 8,20% ČKD TATRA 1995 - 1997
KT8N2 11,44% modernizace - Cegelec v konsorciu Pars Nova, Pragoimex, Cegelec a ÚD DP Praha 2005-dosud
14T 13,65% Škoda Transportation 2006-2009

Zdroj: DPP, HN

* Procento souprav, které kvůli opravám a údržbě nemohly v průměru v letech 2008 až 2010 na trať.

Autoři: Roman Šitner
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
FOR CITY (break)
kdyby jste Vážení udělali propočet 19 miliard : 250 Ks 15 T For...
Tunel na občany Prahy (Milano)
Diskuse je blábol: cílem dodávky tramvají "Porsche" byl přece...
hlavne, ze ma design PORSCHE (asdf)
ale, ze se v tom jezdi jako v dobytcaku nikomu nevadi. stat se...
VarioLFR.E (V2)
Asi nejlepsi variantou je pro me model VarioLFR.E což má být nějaká...
Hobliny a Tramvaje (Pepik z vesnice 30 obyvatel)
to proc furt hoblujou koleje na konci Vodickovy... Uz to tam spravuji...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama