Moravskoslezský kraj podepsal s největšími znečišťovateli ovzduší balíček zpřísňujících opatření při smogových situacích. Firmy tak omezí svou výrobu už v takzvané fázi upozornění ČHMÚ.

"V praxi to pro nás znamená, že s realizací opatření k omezení prašnosti nečekáme na vyhlášení regulace," potvrzuje dohodu Milan Wagner, tiskový mluvčí energetické společnosti Dalkia. "To znamená, že dříve omezíme manipulaci s uhlím ve venkovních prostorách a venkovní stavební práce." Minimalizace prašnosti je základním prostředkem, který má ozdravit ovzduší při smogové situaci. Některé firmy kvůli tomu omezují výrobu.

Dohodu s krajem podepsalo šest z osmi největších znečišťovatelů ovzduší. Vedle Dalkie to byl ArcelorMittal, ČEZ, Evraz Vítkovice Steel, OKK Koksovny a ŽDB Group. Nepřidaly se Třinecké železárny a Energetika Třinec. "Jakákoli činnost nad současný rámec by pro naší společnost znamenala snížení konkurenceschopnosti, případně sociální dopady na obyvatele Třince a okolí," sdělila mluvčí Třineckých železáren Dušana Chreneková.

Firmy svým podpisem dobrovolně přistoupily na regulační podmínky, které některé z nich finančně zatíží. "Jeden den regulace znamená pro společnost ztrátu řádově v milionech korun," uvádí mluvčí ArcelorMittal Věra Breiová. Pro společnost je však, dle jejích slov, snižování dopadu výroby na životní prostředí jednou z priorit. Téměř třetinu všech svých investic v posledních šesti letech věnoval ArcelorMittal na ekologické projekty.

ČEZ naopak významnými finančními ztrátami kvůli regulacím v severomoravské elektrárně Dětmarovice netrpí. "Je to hlavně proto, že regulace přímo nezasahuje výrobu a odráží se jen v organizačním zajištění," říká mluvčí společnosti pro severní Moravu Alice Lutišanová.

Představitelé kraje přitom zdůrazňují, že na znečištění ovzduší mají vliv i kotle na tuhá paliva v rodinných domech, jež produkují alarmující množství škodlivin.