Oddlužení, vyplacení z exekuce, konsolidace půjček bez ověřování v registru dlužníků. Firmy, které nabízejí podobné služby předluženým lidem, letos zažívají rekordní rok. Vděčí za to především krizi a přibývajícímu počtu dlužníků, kteří přestávají zvládat splácení závazků.

Získávat klienty se dařilo oddlužovacím agenturám, přestože jejich počínání bývá v médiích kritizováno. Slibují, že za úplatu vyjednají s věřitelem nižší měsíční splátky. Banky naopak tvrdí, že s nimi nespolupracují. Největší oddlužovací agentura v zemi, Asterie, letos téměř zdvojnásobila svoje tržby na 46 milionů korun.

Na trhu se v posledních měsících objevila i řada firem, které nabízejí "vyplacení z exekuce". Firma slíbí, že za dlužníka vše vyřídí. Stačí jí podepsat plnou moc a svůj dluh pravidelně splácet. "Podmínky smlouvy jsou však takové, že firma dlužníka nakonec připraví naprosto o vše, co vlastní," říká ředitel svitavského exekutorského úřadu Petr Šimek.

Lidé se opět zadlužují kvůli vánočním dárkům. Banky se o ně perou – čtěte ZDE

Úvěry zlevníme. Už brzy, dušují se české banky. Zatím patří k nejdražším v Evropě – čtěte ZDE

Půjčky v Česku jsou drahé. A banky přitvrzují, půjčují i za víc než 20 procent – čtěte ZDE

Tyto firmy účtují při sebemenším porušení podmínek penále nebo uplatňují zástavu nemovitosti. V jejich hledáčku jsou tedy hlavně dlužníci s nemovitostí. Každý den projíždějí katastr, a pokud zpozorují poznámku o exekuci, dlužníka přímo kontaktují.

Podobně fungují i někteří poskytovatelé půjček "na cokoli", kteří si proti půjčce v řádu desítek tisíc korun nechávají podepsat zástavu nemovitosti. Často za nimi stojí realitní kanceláře.