Podnikáte v zemědělství? Pak máte zdaleka nejvyšší pravděpodobnost, že zkrachujete. Vyplývá to z analýzy rizikovosti podnikání a stability firem, kterou zveřejnila Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA). Ta hodnotila všechny firmy v Česku s tržbami vyššími než 100 milionů korun.

Výsledky vycházejí z metodiky ratingového modelu ČEKIA Stability Rating, jehož cílem je odhadnout riziko úpadku firmy v následujících dvanácti měsících.

Detailní analýza ukázala, že krachem je ohrožena každá třetí firma podnikající v zemědělství a každý čtvrtý podnik ze zpracovatelského průmyslu, obchodu nebo dopravy. V těchto oborech činnosti působí největší počet společností s rizikovým ratingovým stupněm a stupněm úpadku, což jsou právě firmy, které mohou do roka zkrachovat.

Jistota je energetika, zdravotnictví a finanční služby

"Ekonomická recese v České republice se nejvýrazněji odrazila na společnostech podnikajících v oborech s přímou závislostí na vývoji ekonomického cyklu," komentovala výsledky analýzy ředitelka ČEKIA Alena Seoud.

Naopak k nejstabilnějším oborům činnosti v Česku patří jednoznačně finanční služby, energetika, školství a zdravotnictví, kde jsou nejvíce zastoupeny firmy s nejvyšším ratingovým stupněm. Jde o firmy, u nichž bankrot v podstatě nehrozí. V energetice a finančních službách navíc podniká jen velmi malý počet subjektů s rizikovým ratingovým stupněm nebo se stupněm "úpadek".

"Společnosti podnikající v peněžnictví a pojišťovnictví na práh ekonomické krize vstoupily relativně silné a navíc přísně regulované v oblasti rizikových aktiv a pasiv. Energetika naopak těží ze svého silného postavení, které v některých oblastech připomíná oligopol, zatímco zdravotnictví a školství jsou služby, jejichž spotřeba se v jakékoliv době jen s obtížemi omezuje, což přispívá k jejich stabilitě," vysvětlila Seoud.

Solidní stavebnitví

Celkem dobře jsou na tom i firmy ve stavebnictví i přes nářky stavařů, že na ně krize dopadla nejtvrději. Ve stavebnictví je 23 procent společností hodnoceno v kategorii "vynikající" a pouze necelých 16 procent některým z ratingových stupňů riziko či "úpadek".

"Náš ratingový model zcela nepotvrzuje obavy stavařů, kteří očekávají krach až pětiny stavebních firem. Trh dodavatelů těchto služeb se již značně pročistil v uplynulém období," dodala Seoud. Přesto však bude podle ní v následujícím období stavebnictví ovlivněno dalším úbytkem státních zakázek a tlakem na úspory od zadavatelů.