Česká vláda musí pokročit se strukturálními reformami, pokud chce země dostat vyšší rating. Na vídeňském summitu věnovanému investicím ve střední Evropě to v pondělí řekl analytik mezinárodní ratingové agentury Moody's Investors Service Anthony Thomas. České republice ale může hrozit i snížení ratingu, pokud vláda slibované reformy neprosadí.

V případě Polska Moody's žádnou změnu ratingu nečeká minimálně do dalších voleb, které jsou plánovány na příští rok. Do té doby už by Polsko prý mělo začít se snižováním rozpočtového deficitu, jehož vývoj není udržitelný.

Česká republika má u Moody's hlavní rating na stupni A1 se stabilním výhledem. To ale předpokládá, že nová vláda pravého středu prosadí snížení rozpočtového deficitu a další opatření, která slíbila voličům. Podle Moody's je ale zatím příliš brzy na to, aby bylo možné plány nové české vlády hodnotit.

"My se tam zaměříme hlavně na fiskální konsolidaci. Budou tam nějaké reformy a pokud budou důraznější, než s čím teď počítáme, budeme zvyšovat (rating). Pokud budou méně důrazné, snížíme," řekl Thomas prostřednictvím telemostu z Londýna. Vídeňský summit pořádala agentura Reuters.

Hlavní analytik Moody's Dietmar Hornung v září poznamenal, že jak v případě České republiky, tak v případě Polska vidí spíše tlak na zvýšení ratingových známek. V tuto chvíli ale prý agentura nemá v plánu měnit výhled ratingu ani v jednom případě. Polsko má od Moody's nyní rating na stupni A2.

Současná česká vláda vzešla z květnových voleb a k moci ji vynesly sliby, že sníží fiskální deficit, aby předešla podle jejích slov takové krizi, jakou teď prochází Řecko. Vláda očekává, že letošní deficit dosáhne 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Příští rok chce deficit snížit na 4,6 procenta HDP.

Celkové veřejné zadlužení České republiky se pohybuje pouze kolem 37 procent HDP. To je asi polovina průměru Evropské unie. České státní dluhopisy se mezi státními dluhopisy středoevropských zemí stojících mimo eurozónu obchodují s nejnižší přirážkou k dluhopisům německým, které jsou v rámci EU považovány za nejbezpečnější.

Česká vláda by chtěla rozpočtový deficit do roku 2013 srazit na tři procenta. To je strop, který povolují takzvaná maastrichtská kritéria. Do roku 2016 by měl být rozpočet podle nynějších představ vlády vyrovnaný. To ale předpokládá, že země bude vykazovat hospodářský růst.