Ceny v ČR a v cizině
Telefon Samsung
9795
2400 (VB)
Škoda Octavia
312 026
245 269 (Pol.)
Kabelka Guess
3399
1500 (USA)
iPod Touch 8GB
6120
4323 (USA)
Nafta (1 l)
30,40
27,12 (Pol.)
Bank. poplatky
2344
1135 (Niz.)

Češi patří v Evropě stále mezi chudší polovinu, ale ceny zboží a služeb jsou u řady položek jedny z nejvyšších. I v době hospodářského útlumu platí, že Česko v cenovém srovnání vychází jako předražený outlet – stejné a často i lepší věci jsou v cizině i násobně levnější.

Ceny některých výrobků a služeb neklesly ani v době krize. A jejich poskytovatelé či výrobci se často brání protestům zákazníků absurdními výmluvami.

V zahraničí se vyplatí kupovat nejen značkové oblečení, ale i elektroniku nebo naftu. Křiklavé rozdíly panují například v telekomunikacích.

Čeští operátoři přestali takřka telefony dotovat, na rozdíl od zahraničních. Přitom nenabízejí díky tomu, že nemusejí lákat zákazníky na telefon, levnější služby, spíše naopak. Příkladem může být telefon Samsung Galaxy S, který je v Britském O2 k mání s tarifem za 2900, ale Čech za něj musí při srovnatelném tarifu vydat skoro deset tisíc.

Operátoři si na úkor zákazníků přilepšují i jinak - například účtováním po celých minutách místo po vteřinách. Finální účet to pak oproti reálně provolané době předražuje asi o třicet procent.

Šéf české pobočky T-Mobilu Roland Mahler má pro fenomén předraženého Česka prosté vysvětlení – ve střední Evropě je prostě draho.

Experti na maloobchod i lidé, kteří o cenách zboží rozhodují, obvykle dodávají, že čeští zákazníci si zdražení jednodušše nechají líbit.

 Téma úterních HN: Vyplatí se v předraženém Česku něco kupovat? Je lepší jezdit pro zboží do ciziny?