ČEZ se umístil na sedmém místě v žebříčku společností, které v Evropě nejvíce vydělávají na přebytečných emisních povolenkách. Firma dostala za roky 2008 a 2009 pro svá zařízení povolenky na sedm milionů tun oxidu uhličitého v hodnotě 98 milionů liber (asi 2,9 miliardy korun). Žebříček vede ocelářský koncern ArcelorMittal. Informovaly o tom dnes ekologické organizace s odkazem na žebříček sestavený britskou neziskovou organizací Sandbag.

Povolenky na znečištění dostávají firmy zdarma, a pokud je nepotřebují, mohou je prodat či použít v dalších letech. Analýza Centra pro dopravu a energetiku (CDE) tvrdí, že velké přebytky povolenek společnosti ČEZ nejsou způsobeny ekologizací její výroby. ČEZ podle analýzy CDE vyrábí více elektřiny v zastaralých uhelných elektrárnách a vypouští tak více CO2 na jednu vyrobenou kilowatthodinu. Od roku 2005 se tyto emise elektráren skupiny ČEZ zvýšily o pět procent, tvrdí CDE.

"Štědrá politika států v rozdávání povolenek zdarma způsobuje, že podniky získávají miliardy neoprávněných zisků a zároveň nebudou v příštích letech motivovány snižovat emise," uvedl Jiří Jeřábek z CDE.

Společnost ČEZ s tvrzením CDE nesouhlasí. "Od roku 2005 jsme zvýšili výrobu v bezemisních zdrojích v ČR, zvláště v jaderných elektrárnách, o více než 4, 4 TWh. Mezi roky 2005 a 2009 naopak poklesla výroba v uhelných elektrárnách ČEZ. Náš emisní faktor tak od roku 2005 v ČR poklesl, a to o téměř 15 procent," sdělila ČTK mluvčí ČEZ Eva Nováková. Emisní faktor je poměr hmotnosti vypouštěných emisí ke hmotnosti nebo objemu paliva.

ČEZ podle Novákové hodlá nadále snižovat emise svých podniků pomocí dalšího zvyšování výroby v jaderných elektrárnách a modernizací dožívajících uhelných elektráren. Od počátku fungování systému emisních povolenek ČEZ podle Novákové optimalizuje nasazování zdrojů podle jejich nároků na emisní povolenky. "Systém je samou Evropskou komisí nastaven motivačně tak, aby v případě, že firmy povolenky ušetří, je mohly prodat a mít z nich zisk, ale to pouze v případě, že skutečně povolenky ušetří, a tím reálně i emise nevypustí," dodala Nováková.

ArcelorMittal dostal za roky 2008 a 2009 pro svá zařízení v EU navíc 50 milionů povolenek v hodnotě 706 milionů liber (asi 20,8 miliardy Kč). Pro svá zařízení na Ostravsku získal ArcelorMittal navíc 2,9 milionů povolenek.

 

K tématu emisních povolenek se vyjádřil v pátek v online rozhovoru pro iHNed.cz Martin Bursík takto:

Pozor. Nejsou to obnovitelné zdroje energie, které nesou hlavní odpovědnost za ČEZem ohlášený růst cen elektřiny. ČEZ profituje z toho, že tzv. tržní cena elektřiny v ČR kopíruje tržní cenu elektřiny v Německu. To je dáno propojením ČR a Německa. Jinými slovy, ČEZ vyrábí elektřinu sice levněji než v Německu, ale prodává nám ji za německé ceny. V Německu provozují dražší plynové elektrárny, výrobci musí nakupovat emisní povolenky za vypouštění oxidu uhličitého. Těch má ČEZ od státu přebytek a na odprodeji tohoto přebytku vydělává nejvíce ze všech elektrárenských společnosti v Evropě. Výsledkem je, že ČEZ dosáhl v loňském roce marži provozního zisku ve výši 42% !! To je dvojnásobek průměru u srovnatelných konkurentů. Pozoruhodná ziskovost ČEZu jde na úkor nás, zákazníků. Z nižších výrobních nákladů netěžíme my zákazníci tím, že bychom měli levnější elektřinu, ale ČEZ a jeho management na odměnách. Máme 8. nejdražší elektřinu v Evropě.Ve druhém pololetí 2009 vzrostly ceny nejrychleji z EU ačkoli to nemělo s obnovitelnými zdroji nic společného..

Společnosti, které v Evropě nejvíce vydělávají na emisních povolenkách (údaje za roky 2008 až 2009):

Společnost Počet povolenek (v mil.) Hodnota povolenek (v mil. liber)
ArcelorMittal 50,5 706
Lafarge 15,6 219
Corus 15,4 216
Cemex 9,5 133
Salzgitter 9,2 129
HeidelbergCement 7,9 110
ČEZ 7,0 98
US Steel 6,6 92
SSAB 4,6 65
Slovenské elektrárne 3,4 47
 

Zdroj: Sandbag