Problémy Sazky

Zatímco loterijní trh v České republice roste (příjmy loterijních firem stouply ze zhruba 15 miliard korun v roce 2001 na více než 32 miliard loni), výtěžek Sazky z loterií víceméně stagnuje.

8,4

miliardy korun činily výnosy z loterijní činnosti Sazky v roce 2009. Bylo to meziročně o 4 procenta více.

Rating Sazky klesá
Koncem loňského a začátkem letošního roku společnost Standard & Poor's přistoupila třikrát ke snížení ratingu společnosti. Její současný rating CCC+ znamená, že Sazka v plnění svých závazků je závislá na příznivých ekonomických a obchodních podmínkách.

1,25
miliardy korun činil čistý zisk za rok 2009. Bylo to meziročně o 0,4 procenta méně a vůbec nejméně od roku 2002.

866
milionů korun byly odvody za loňský rok na veřejně prospěšné účely, tedy na sport. Bylo to meziročně o 15 procent méně a vůbec nejméně od roku 1999. Drtivá většina odvodů jde na konto občanského sdružení Zelený ostrov, tedy vlastníka vysočanské O2 Areny.

Domácí loterijní jednička Sazka měla letos v první půli roku uhradit úvěrujícím bankám celkem 1,65 miliardy korun. Dosud nezaplatila a spoléhá na to, že se jí podaří vyjednat novou úvěrovou smlouvu.

Podmínkou nového úvěru však je, že se k němu věřitelské banky - Česká spořitelna, Raiffeisenbank, Komerční banka a Fortis - spojí do "klubu", v němž ponesou stejné riziko. Jednání o "klubovém financování" se táhne už tři čtvrtě roku.

V akutních finančních problémech se přitom Sazka ocitla už loni v létě. Tehdy jí pomohla J&T Banka, která dala půlmiliardovou půjčku dceřiné společnosti Sazky, firmě Bestsport. Potíže znovu nastaly na podzim, když měla Sazka splácet další úvěry. Od té doby jedná s bankami o založení klubu.

"Klubové financování není dosud v podobě smluv, jednání pokračují," říká Pavel Kořan, zástupce největšího akcionáře Sazky, ČSTV. Podle mluvčího Sazky Zdeňka Zikmunda jednání "významně pokročila", o detailech ale Zikmund ani Kořan nechtějí mluvit a odkazují na důvěrné dohody s bankami.

Akcionáři souhlasí s úschovou svých akcií

Podle informací z trhu je ale založení klubu stále v nedohlednu, a to i přesto, že dohoda byla počátkem léta už prakticky na stole. "Podílníci dokonce kývli i na podmínku bank, že složí své akcie Sazky do notářské úschovy," potvrzuje Jiří Kejval z Českého olympijského výboru, jednoho z akcionářů Sazky.

Letní dohodu však v poslední chvíli zhatil nesouhlas J&T Banky. "Bála se o zajištění své pohledávky," vysvětluje jeden z bankéřů, který se jednání účastní. J&T Banka se sice sama stát členem úvěrujícího klubu nemá, jako významný věřitel ale musí nové podmínky schválit.

Situaci komplikují i kroky Citibank, dalšího věřitele, který má u Sazky pohledávku ze smlouvy o zajištění rizik. Citibank se původně měla stát členem "klubu", nakonec se jí ale podařilo vyjednat separátní dohodu, díky níž jí Sazka několikasetmilionový dluh splácí zvlášť.

Průtahy v jednání znamenají pro Sazku riziko, na něž upozornila i auditorská firma BDO, která ověřovala účetní závěrku Sazky. Udělila jí sice výrok "bez výhrad", ale zdůraznila nejistou pozici firmy. "Do zahájení nového modelu jsou úvěrové linky Sazky prodlužovány vždy pouze na období měsíce, respektive týdne. Schopnost společnosti pokračovat v činnosti je do značné míry závislá na úspěšnosti těchto jednání," píše se ve zprávě BDO.

Banky "rolují" Sazce úvěry o měsíc či - v případě Fortisu - o týden už od loňského podzimu. Nejisté financování je také hlavním důvodem, proč Sazce třikrát po sobě snížila společnost Standard & Poor's ratingovou známku. Sazka kromě úvěrů splácí i dluhopisy, vydané na financování vysočanské O2 Arény. Jen ty ji letos přišly na zhruba 700 milionů korun.

Grafika: Rating Sazky klesá