Výkon české ekonomiky ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 2,2 procenta. Vyplývá to z dnešních předběžných údajů Českého statistického úřadu. Ve srovnání s letošním prvním čtvrtletím růst činil 0,8 procenta.
Analytici odhadovali, že česká ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí proti prvním třem měsícům roku o necelé jedno procento, meziročně pak o více než dvě procenta.
Pokud by nebyl brán v úvahu rozdílný počet pracovních dní v letošním a loňském druhém čtvrtletí, byl by podle statistiků HDP meziročně vyšší o 2,7 procenta.
"Meziroční zvýšení HDP bylo stejně jako v 1. čtvrtletí pozitivně ovlivněno především růstem zpracovatelského průmyslu, který však byl zčásti důsledkem velmi nízké loňské srovnávací základny. Výraznější meziroční přírůstky byly zaznamenány také v odvětvích dopravy a tržních služeb," uvedl ČSÚ.
"Výsledek není až tak překvapivý, nicméně to, co za ním stojí, se dozvíme až v září. Dá se nicméně předpokládat, že ekonomiku táhne zpracovatelský průmysl, naproti tomu stavebnictví a služby zřejmě stále pokulhávají," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
"Je velmi pravděpodobné, že zaostává domácí poptávka, a tak ekonomika zřejmě roste díky zásobám a exportu," dodal s tím, že na druhé straně slabá domácí poptávka znamená silně utlumené inflační tlaky a tedy i nízké úrokové sazby.
"Český růst ekonomiky ovšem daleko zaostává za německým, který dosáhl 4,1 %," uvedl Dufek.
S&P změnila výhled ratingu Česka na pozitivní. Přesvědčil ji program vlády - čtěte ZDE
Po pěti měsících lidí bez práce opět začalo přibývat - čtěte ZDE
Zatímco HDP v uplynulém čtvrtletí vzrostl jak meziročně, tak i ve srovnání s předchozím čtvrtletím, celková zaměstnanost v pojetí národních účtů a po očištění o vliv sezónnosti meziročně o jedno procento klesla. Na meziročním snížení počtu zaměstnaných osob o 52.200 osob se podílela především průmyslová odvětví poklesem o 41.500 osob. Oproti prvnímu čtvrtletí byla celková zaměstnanost o nepatrných 0,1 procenta vyšší, a to hlavně vlivem aktuální stabilizace zaměstnanosti v průmyslových odvětvích, uvedl ČSÚ.
Podle statistiků se jedná zatím o předběžný odhad HDP, standardní odhad tvorby a užití HDP bude zveřejněn 8. září.
- Diskuse
- Celkem 58 příspěvků
Rikal to kokot kalousek.
Talentovaný chemik Kalousek se ošklivě spletl. Místo růstu 4,8%...
Zatímco všichni ostatní (včetně tebe) krizi předpověděli, a do...
V Německu meziročně o 4,1%; u nás meziročně o 2,2%..hmmmm http://ekonomika.ihned
Jo číslo je to pěkné ale jen tak mimochodem u toho řekli že nevědí...
- Hlavní projektový manažer
- Pracovník/ce útvaru Nostro systém-Claims
- Účetní metodik/čka
- PRACOVNÍK KREDITNÍHO ODDĚLENÍ
- Transition Process Manager
- Finanční poradce - region Hradec Králové
- Účetní s dobrou znalostí AJ


























