Bankovní rada České národní banky dnes poprvé zasedne pod vedením nového guvernéra Miroslava Singera. Ten má teď v rukou další vývoj české koruny, která v posledních týdnech láme rekordy a podle mnohých má nakročeno k 24 korunám za euro. A většina odborníků se shoduje: centrální banka musí dát jasně najevo, že měnu, která včera dosáhla na 24,62 korun za euro, chce vidět slabší.

ČNB se dlouhodobě snaží korunu hlídat. Její prudké zhodnocování totiž značně znevýhodňuje české vývozce, a brzdí tak hospodářské oživení. I když centrální banka ve třetím čtvrtletí původně počítala s kurzem 25,1 koruny za euro, k dalšímu snižování úrokových sazeb, které by investory od jejího držení odradilo a kurz vrátilo nahoru, dnes zřejmě nedojde. Sazby jsou teď na historickém minimu 0,75 procenta.

"Nečekáme jinou než verbální intervenci. Síla koruny zatím trvá jen krátce a není tolik vzdálena od vývoje klíčových ekonomických ukazatelů," uvedl pro HN analytik Martin Lobotka z České spořitelny.

Koruna svoji spanilou jízdu začala již na začátku června. Od té doby posílila o více než 4,5 procenta, a stala se tak jednou z nejziskovějších měn světa. Za poslední měsíc ji překonal jen australský dolar a polský zlotý, kterému investoři spolu s korunou v rámci středoevropského regionu nejvíce důvěřují. Slovní zásah ČNB proti silné měně tak někteří očekávali mnohem dříve.

"Je překvapivé, že z úst centrálních bankéřů nic nezaznělo, když koruna minulý týden výrazně posílila," myslí si Miroslav Frayer, analytik Komerční banky. Naposled přitom centrální banka intervenovala v polovině dubna krátce poté, co koruna prorazila hranici 25 korun za euro.

K výraznému posilování měny v poslední době podle analytiků přispěla změna vlády, která plánuje rozsáhlé reformy a škrty ve veřejných financích. To zvyšuje atraktivitu Česka i jeho koruny jakožto investice. Koruně ale výrazně nahrává i hospodářské oživení zemí v západní Evropě, kam Česko nejvíce vyváží.

"Je zřejmé, že česká měna teď více než z čehokoliv jiného těží z velkolepé výkonnosti německé ekonomiky. To pomáhá českým, ale třeba i maďarským exportérům. Na rozdíl od nich ale mají české banky daleko lepší kondici," uvedl exkluzivně pro HN Bhanu Baweja, který řídí globální výzkum rozvíjejících se trhů v investiční bance UBS v Londýně.

Podle Baweji ale koruna potenciál k dalšímu posilování příliš nemá. Tím se dost liší od názorů ostatních odborníků, kteří české měně předpovídají, že dosáhne 24 korun za euro do konce roku. Podle finančního domu Danske Bank by si Češi ve střednědobém horizontu mohli euro koupit dokonce za pouhou "dvacku".

Analytici z Česka se přiklánějí k tomu, že koruna bude tak silná nejdříve za 6 až 10 let.


Česká národní banka versus silná koruna

Miroslav Singer

dnes poprvé povede bankovní radu coby nový guvernér ČNB. Trh od něho očekává intervenci
v neprospěch silné koruny.


Světové měny za poslední měsíc