reklama
reklama
29. 6. 2010 | poslední aktualizace: 29. 6. 2010  12:45

Dostavby dálnic v Česku ohroženy: Stát chce ubrat 5 miliard korun

Podle ministra dopravy Slamečky je ohrožena například dostavba dálnice D47 na severní Moravě, D8 z Prahy do Ústí nad Labem, východočeské dálnice D11, pražského okruhu, karlovarské R6 a některých železničních uzlů.
vlk
Čtěte více o: doprava a logistika | dálnice
reklama

Ministerstvo financí navrhlo pro příští rok ubrat Státnímu fondu dopravní infrastruktury (SFDI) pět miliard korun. Příspěvek státního rozpočtu do fondu by se tak snížil na 30,7 miliardy korun. Na úterní tiskové konferenci to uvedl ministr dopravy Gustav Slamečka. Podle něj se tak zastaví výstavba silnic a dálnic, fond navíc nebude mít na proplacení letošních faktur.

Ohroženo je na 40 projektů

Podle Slamečky je ohrožena například rekonstrukce dálnice D1, dostavba dálnice D47 na severní Moravě, D8 z Prahy do Ústí nad Labem, východočeské dálnice D11, pražského okruhu, karlovarské R6 a některých železničních uzlů.

Nezahájí se prý také stavby, na jejichž financování se podílejí evropské fondy, například dálnice D3 z Tábora do Veselí nad Lužnicí. Celkem jde o téměř čtyři desítky akcí.

"V silničním hospodářství se v příštím roce schyluje ke katastrofě," reagoval Petr Čížek, předseda Sdružení pro výstavbu silnic Praha, jehož členy jsou stavební firmy.

Podle něj budou muset stavební společnosti za takovéhoto stavu věcí propustit už koncem letošního roku téměř 5000 zaměstnanců, dalších 16.000 se stane nadbytečnými v souvisejících oborech, jako je doprava, výroba materiálu nebo stavebních strojů. Výdaje státu na nezaměstnané tím prý vzrostou o 700 milionů korun, stát údajně navíc přijde o téměř tři miliardy z daní z příjmu a daně z přidané hodnoty.

MF: Peněz je málo, snažte se hospodařit

Ministerstvo financí si ale trvá na svém. "Situace s veřejnými rozpočty je napjatá a šetřit se musí všude. Ministerstvo dopravy a fond dopravy bude muset prostředky využívat maximálně efektivně a snažit se dostavět co nejvíce staveb podle plánu," uvedl mluvčí MF Ondřej Jakob.

Ministerstvo dopravy spočítalo, že s navrženým limitem 30,7 miliard Kč bude fondu chybět 1,3 miliardy korun jen při započtení výdajů na údržbu, mýtný systém a spolufinancování příspěvků z evropských fondů. Na novou výstavbu nezbude nic. "Rámec nestačí ani na kofinancování fondů, kde jinak problémy nemáme," uvedl Slamečka.

Pokud zůstane příspěvek státu na úrovni 30,7 miliardy korun, bude celkový rozpočet fondu dopravy 60 miliard korun. K národním zdrojům se připojí 20 miliard korun z evropských fondů a deset miliard z úvěru od Evropské investiční banky. Letošní celkový rozpočet fondu počítá s výdaji 96 miliard korun.

Jak uvedl náměstek ředitele fondu Tomáš Čoček, při navýšení národního příspěvku o pět miliard korun na letošní úroveň by se objem peněz z fondů EU zvýšil příští rok z 20 na 30 miliard Kč. "Jsme schopni některé stavby prodloužit, ale ztratí se tím ekonomická efektivita a může se stát, že přijdeme o evropské peníze," řekl Čoček. Podle Slamečky by měl stát dávat do fondu dopravy 63 miliard ročně, aby se dodržel scénář výstavby dopravní infrastruktury do roku 2025.

 

Autoři: ČTK, vlk
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Dálnice 1m cena (AAA)
Šírka dálnice 6 pruhů x 4m = 24m plus 3 m na každé straně 30m....
Ty blbe. (Projektant)
Jak počítáš cenu dálnice ty blbe? Kde máš započítány ty co tu...
:-) (pepa)
nech ho, on to nikdy nepochopi, proste na cizi pozemek vysype...
30,6 miliard = 20,4miliard skutečně do dálnic + 10,2 miliard na korupci politiků (Koudel)
A jsme u toho, nikdo v rozpočtu nepočítá s ušetřením za korupci...
30,6 miliard = 20,4miliard skutečně do dálnic + 10,2 miliard na korupci politiků (Koudel)
A jsme u toho, nikdo v rozpočtu nepočítá s ušetřením za korupci...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Vizualizace lanovky na Chopok.
Zuzana Kubátová
Exkluzivně
Zpravodajství
Na známou slovenskou horu Chopok povedou tři nové lanovky. Díky moderní...
VIDEO
Generální ředitel OKD Klaus-Dieter Beck.
Jan Strouhal
Exkluzivní rozhovor
Analýzy a komentáře
Společnost OKD investuje miliardy korun do rozšiřování těžby černého uhlí...
reklama
reklama