Novou ústavu Kyrgyzstánu schválilo v nedělním referendu předběžně přes 90 procent voličů. Oznámila to na svých internetových stránkách ústřední volební komise na základě předběžných údajů po sečtení údajů z devíti desetin hlasovacích místností. Ruský prezident Dmitrij Medveděv ale varoval, že zavedení parlamentního režimu může v Kyrgyzstánu způsobit příchod k moci extremistů.

Podle částečných údajů po sečtení hlasů z 90 procent volebních místností bylo pro novou ústavu 90,7 procenta voličů a proti bylo 7,96 procenta. Definitivní výsledky se očekávají do dvou dnů.

Nová ústava by měla upevnit mandát prozatímního vedení státu a oslabit prezidentskou funkci ve prospěch parlamentu. Zhruba 2,7 milionu registrovaných voličů se mimo jiné mělo vyslovit, zda souhlasí s odstraněním ústavního soudu a s tím, aby prozatímní šéfka státu Roza Otunbajevová až do konce příštího roku vykonávala pravomoci prezidenta.

Právě oslabení prezidenta jako "vůdce země" se nelíbí ruské hlavě státu Dmitriji Medveděvovi. "Vzhledem k tomu, že nové kyrgyzské orgány dosud nebyly schopny zajistit pořádek, že jejich legitimita je nízká a jejich podpora vytváří řadu otázek, opravdu nechápu, jak by parlamentní republika mohla v Kyrgyzstánu fungovat," řekl podle agentury Reuters.

"To by mohlo vést k řetězu věčných problémů - ke stálým změnám v parlamentu, ke vzrůstu moci té či jiné skupiny, k přecházení státních funkcí z jedněch rukou do druhých. Jak by to mohlo nezpůsobit příchod extremistů k moci," řekl Medveděv na okraj summitu G20 v kanadském Torontu.


"Kyrgyzstán čelí mnoha výzvám, zejména riziku rozpadu země. Aby mohl takovému scénáři čelit, potřebuje silnou a dobře zorganizovanou výkonnou moc," dodal s narážkou na krvavé etnické srážky mezi místními Kyrgyzy a Uzbeky v týdnech po svržení předchozího prezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Podotkl, že o situaci v Kyrgyzstánu krátce mluvil s představiteli některých mocností na summitu.

 

Agentura Reuters připomíná, že Rusko opakovaně odmítlo několikrát vyslovenou žádost vyslat do Kyrgyzstánu mírové jednotky.

Nedělní referendum se ale v relativním klidu uskutečnilo i na jihu země, kde byly srážky nejostřejší a odkud stovky Uzbeků prchaly do sousedního Uzbekistánu.