V Kyrgyzstánu se v neděli konalo ústavní referendum, které by mělo upevnit mandát prozatímního vedení státu a oslabit postavení prezidenta ve prospěch parlamentu.

Hlasovalo se i na jihu země, kde mají silné pozice stoupenci svrženého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva a kde se v posledních týdnech odehrávaly krvavé srážky mezi místními Kyrgyzy a Uzbeky. Volební místnosti se uzavřely ve 20:00 místního času (16:00 SELČ) a výsledky jsou očekávány v pondělí.

Nečekaně vysoká účast

Agentura ITAR-TASS s odvoláním na ústřední volební komisi oznámila, že se neobjevily zprávy o významnějších incidentech během hlasování. Komise rovněž informovala, že dvě hodiny před ukončením referenda využilo volebního práva bezmála 55 procent registrovaných voličů. "Takovou aktivitu voličů jsme nečekali," citovala agentura představitele ústřední volební komise.

Zhruba 2,7 milionu registrovaných voličů se mimo jiné vyslovuje, zda souhlasí s odstraněním ústavního soudu a s tím, aby úřadující premiérka Roza Otunbajevová až do konce příštího roku vykonávala i pravomoci prezidenta.

Prozatímní režim, který nastoupil po dubnovém lidovém povstání, v němž byl svržen prezident Bakijev, má mimořádný zájem na hladkém průběhu hlasování. Jeho prostřednictvím chce legitimizovat své postavení až do parlamentních voleb plánovaných na letošní říjen.

Doklady nejsou nutné 

Organizace nedělních voleb je provázena řadou komplikací. Vzhledem k žalostnému postavení utečenců, kteří často přišli o střechu nad hlavou a všechny osobní věci včetně dokladů, úřady nařídily, aby mohli hlasovat i lidé, kteří nebudou schopni předložit průkaz totožnosti. Podmínkou je, že takového voliče budou znát nejméně dva členové volební komise.

Opakovanému hlasování měla zabránit dočasně nesmytelná barva, kterou komisaři označili každého člověka, jenž odevzdal do urny svůj hlas.

Kvůli bezpečnosti bylo v neděli do služby povoláno na 15 000 příslušníků policie i domobrany. Hlasování podle agentury ITAR-TASS monitoruje takřka 200 pozorovatelů ze tří desítek zemí a více než 90 žurnalistů ze 17 států.

Stovky tisíc lidí na útěku 

Po krvavých etnických nepokojích stojí Kyrgyzstán podle OSN na prahu humanitární katastrofy, i když do země už začala ze světa proudit první materiální pomoc. Kritická je zejména situace uprchlíků - podle odhadů OSN muselo své domovy opustit nejméně 400 tisíc lidí.

Biškek tvrdí, že většina utečenců se před referendem vrátila do vlasti, zahraniční organizace pro lidská práva však vyjádřily obavy, zda k tomu lidé nebyli nuceni násilím.

Etnické střety na jihu Kyrgyzstánu mezi Uzbeky a Kyrgyzy si vyžádaly stovky obětí. Oficiální statistiky uvádějí přes 250 mrtvých, neoficiálně se však spekuluje až o desetinásobku tohoto čísla.