Čtyřicetiletý obchodník Richard Koza vydělal. A to díky "shortování", tedy transakci, kdy investor spekuluje na pokles cen akcií. Měl totiž několik obchodů uzavřených právě na pokles španělských bank. Akcie skutečně padly, dokonce víc, než kdokoliv předpokládal. "Zisk, který jsem čekal až za několik týdnů, najednou přišel za pár dnů," přiznává Richard Koza.

Shortování patří mezi královské disciplíny obchodníků na burze. Zároveň jde o jednu z nejvíce kontroverzních finančních praktik. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy chtějí tento způsob obchodování omezit, či dokonce přímo zakázat, protože shortování ve velkém může destabilizovat akciové trhy.

Investoři, kteří se shortování věnují, se zákazu příliš neobávají. Většina z nich totiž spekuluje na amerických burzách, kterých se evropské snahy o regulaci nedotknou.

Investování na českých burzách se věnuje zhruba sto tisíc lidí. Kolik Čechů investuje prostřednictvím zahraničních brokerů, je nemožné zjistit. Budou jich však desetitisíce.

Shortování se věnují jen ti nejlepší. Ne ani tak kvůli etickým zábranám, jako spíš proto, že na první pohled vypadají tyto operace nelogicky. Přitom jde o zrcadlově obrácený obchod s akciemi.


"Prostě si nejdřív půjčím akcie od brokera a prodám je. V okamžiku, kdy jejich cena klesne, je koupím zpět a vrátím. Samozřejmě problém nastane, když jejich hodnota začne stoupat," vysvětluje český burzián Koza.

O tom, v jakých objemech investuje, nechce ani on, ani jeho kolegové příliš mluvit. Ale: "Když je trader schopný, může se vypracovat k obrovským částkám. Kdybych měl z obchodů s akciemi pár desítek tisíc měsíčně, určitě bych si našel lepší povolání," tvrdí.