Absence přímé opozice v americkém Senátu proti odzbrojovací smlouvě, kterou prezident Barack Obama podepíše tento týden s Ruskem, nezaručuje rychlé schválení dokumentu v horní komoře Kongresu. Nezaručuje dokonce ani to, že smlouva bude schválena.

Její přívrženci jsou si ale jistí, že smlouva nakonec projde. Přestože Obamovi demokraté v Senátu nemají potřebných 67 hlasů.

"Jsem si dost jistý, že pokud se nám podaří dostat smlouvu do finálního hlasování, nejenže projde, ale projde velkou většinou," říká John Isaacs, ředitel střediska pro kontrolu zbraní a jejich nešíření.

Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv se ve čtvrtek setkají v Praze, kde podepíší dokument navazující na smlouvu o snížení stavu strategických jaderných arzenálů (START) z roku 1991. Nová smlouva zavazuje bývalé protivníky ze studené války snížit své arzenály jaderných hlavic o asi 30 procent.

Bílý dům doufá, že americký Senát i ruská Státní duma schválí smlouvu do konce roku 2010. Slyšení ve výborech Senátu by mohla začít už letos na jaře, hned jak bude smlouva a dodatky k ní poslána do Kongresu. Smlouva nevyžaduje schválení ve Sněmovně reprezentantů.

Analytici uvádějí, že případné překážky se netýkají až tak samotného obsahu nové smlouvy. Spíše vyplývají z obav, které mají někteří republikáni kvůli souvisejícím otázkám - americké protiraketové obraně a modernizaci amerického jaderného arzenálu.

Schválení v Senátu a nepřímo i ve Státní dumě by mohla zpozdit i americká procedurální a politická pravidla. Ruští činitelé tvrdí, že chtějí "synchronizovat" ratifikaci, čímž naznačují, že možná nebudou chtít hlasovat do okamžiku, než tak učiní Senát USA.