Investiční pobídky vydělaly Česku od roku 1998, kdy byly zavedeny, celkem 230 miliard korun a vytvořily 308.000 nových pracovních míst. Stát tuzemským a zahraničním investorům poskytl podporu 30,068 miliardy korun a na firemních daních a odvodech za zaměstnance pak od těchto společností a jejich dodavatelů vybral 260,41 miliardy korun. Vyplývá to ze zveřejněné studie poradenské společnosti Deloitte.

"Každá jedna koruna poskytnutá jako investiční pobídka se tak do státního rozpočtu vrátila víc než 8,5násobně," komentovala výsledky studie pověřená generální ředitelka CzechInvestu Alexandra Rudyšarová. Investiční pobídky do roku 2008 čerpalo celkem 486 projektů. Do podpořených projektů investoři vložili 357 miliard korun. Bezmála čtvrtinu všech přislíbených pobídek získaly české firmy a jen o něco více aktivní byly společnosti z Německa.

Ze 30 miliard korun poskytnutých pobídek bylo ze státního rozpočtu na účty investorů poukázáno od roku 1998 pouze 6,4 miliardy Kč, a to jako podpora na vytvoření nových pracovních míst, rekvalifikaci zaměstnanců či jako kapitálová podpora investice. "Zbylých 21 miliard korun tvoří sleva na dani z příjmu a dalších 2,6 miliardy korun ještě sleva na zvýhodněnou cenu pozemků v průmyslových zónách," podotkla Rudyšarová, podle které tyto dvě položky ale nejsou výdajem státu.

Investiční pobídky, které jsou v Česku poskytovány od roku 1998, zahrnují slevu na dani z příjmů právnických osob, finanční podporu nových pracovních míst, školení a rekvalifikace. Jejich součástí je také poskytnutí pozemku vybaveného infrastrukturou za zvýhodněnou cenu a převod pozemku ve vlastnictví státu za zvýhodněnou cenu.

Stát za existence Zemanovy a Špidlovy vlády vynaložil sedm miliard korun a mnohonásobně vyšší sumu odpustil na daních. Vládní agentura Czechinvest tehdy slibovala, že každá taková koruna se do roku 2010 čtyřikrát vrátí. Na systém investičních pobídek se před pěti lety podíval i Nejvyšší kontrolní úřad - a označil jej za černou díru na peníze daňových poplatníků.

Novela z 2007 nesplnila očekávání

"Zjištěná data poukazují na to, že firmy často svou účast v ČR po úvodní investici zvyšují. Jejich působení u nás tedy není pravděpodobně založeno jen na pobídkou podpořené investici a na snaze co nejrychleji stáhnout zisk do mateřské firmy, ale pobídka je často využívána jako způsob usnadnění počáteční investice, která se pak dále rozšiřuje," upozornil Luděk Niedermayer ze společnosti Deloitte. 

Nová studie Deloitte by podle Rudyšarové měla být vodítkem při rozhodování o další strategii státu v systému investičních pobídek, pokud ho bude chtít nový parlament a vláda po volbách modernizovat. Rudyšarová připomněla, že parlament loni neprojednal novelu zákona o investičních pobídkách, takže platí norma novelizovaná v roce 2007, po jejímž přijetí ale výrazně klesl počet investičních záměrů. Údaje sice mohou být částečně ovlivněny nastupující finanční a ekonomickou krizí, podle Rudyšarové je ale nepochybné, že novela nesplnila původní očekávání.


Novela z roku 2007 sice snížila minimální objem investice pro získání pobídek z 200 milionů korun na 50 milionů korun, na druhou stranu ovšem zkrátila platnost daňových prázdnin z deseti na pět let a snížila i státní příspěvek na tvorbu pracovního místa. 

Hodnota přímých zahraničních investic mířících do Česka prostřednictvím agentury CzechInvest v posledních letech klesá. Hlavní podíl na nich totiž nyní mají investice zaměřené na výzkum, vývoj a služby, které jsou finančně méně náročné.

Bez pobídek by investovala jen třetina firem

"Studie potvrzuje, že investiční pobídky významně přispěly k růstu ekonomiky," okomentoval Jan Linhart z KPMG. "Nešlo pouze o fakt, že investor v České republice postavil výrobní závod. Značná část celkového přínosu byla v podobě nepřímých pracovních míst vytvořených u subdodavatelů. Tím byla ovlivněna životní úroveň v širším okolí realizovaných investic," uvedl.

Podle průzkumu společnosti KPMG investiční pobídky ovlivnily rozhodování investorů o umístění investic. Pouhých 27 procent investic by přišlo bez investičních pobídek. Téměř třetina investorů uvedla, že investiční pobídky měly zásadní vliv na jejich rozhodování. Podle Linharta by stát měl vymezit obory, které budou podporovány a pravidla podpor v jednotlivých regionech.