Summit Evropské unie se ve čtvrtek v Bruselu domluvil na pomoci silně zadluženému Řecku. Zprávu potvrdil i předseda Evropské komise José Barroso. Řecká vláda ovšem po unii žádnou finanční pomoc nežádala. Novinářům to řekl prezident EU Herman Van Rompuy. Ze společného prohlášení lídrů Evropské unie však vyplývá, že Řekové musejí přijmout další úsporná opatření.

Cestu k dohodě otevřela schůzka klíčových představitelů eurozóny ještě před začátkem summitu. Dohody tak v podstatě dosáhli jen zástupci Německa, Francie, Španělska, které EU v současnosti předsedá, Evropské centrální banky, Evropské komise a Řecka.

"Nedostatek detailů však zatížil trh, neboť obchodníci čekají na akci a hotovost, ne slova," píše server TimesOnline. Euro po zprávě o dohodě vůči dolaru dále oslabuje až na 1,37 USD/EUR.

"Vypadá to jako vyjádření solidarity, ne jako detaily skutečného programu. A kvůli tomu euro i nadále stagnuje," řekl TimesOnline analytik Neil Mackinnon ze společnosti VTB Capital. "Pokud nepřijdou odpoledne nějaké další zprávy, trh vyhodnotí summit EU jako zklamání."

Merkelová: Pomůžeme, ale musí se dodržet pravidla

"Řecko je součástí Evropské unie a nezůstane opuštěné, ale samozřejmě existují pravidla, a ta se musí plnit. Na tomto základě jsme se shodli na (společném) prohlášení," uvedla krátce po schůzce s dalšími představiteli eurozóny německá kancléřka Angela Merkelová.

Její slova by mohla uklidnit investory, kteří v posledních dnech evropské společné měně kvůli potížím Řecka, Portugalska a Španělska příliš nedůvěřovali. Na pád eura si dokonce vsadili zhruba osm miliard eur (asi 200 miliard korun), což je vůbec největší částka v historii.

Dnešní dohodou však celý problém nekončí. O detailech dalšího postupu ještě v úterý budou jednat ministři financí EU a Evropská komise by v dohledné době měla pro Řecko navrhnout "záchranný balíček". Ten by přesně vyjasnil, jak bude EU sledovat plnění řeckých závazků, a nejspíš by obsahoval i postup pro případ, že by Atény špatný stav veřejných financí nezvládly. V takovém případ by podle Rompuye členské státy EU přijaly "koordinovaná opatření".

Několik klíčových států eurozóny se před začátkem summitu EU v Bruselu dohodlo, že pomohou silně zadluženému Řecku. Novinářům to oznámil prezident EU Herman Van Rompuy. Euro po zprávě o dohodě začalo vůči dolaru prudce posilovat až na 1,3751 USD/EUR.

"Nenecháme Řecko osamocené, ale existují určité normy, které je třeba dodržovat," uvedla německá kancléřka Angela Merkelová. Německo ale zároveň naznačilo, že Řecko nedostane pomoc zadarmo. Kromě tvrdých úsporných opatření od něj Evropa čeká i to, že jí umožní přísný dohled nad jeho rozpočtovou a vůbec hospodářskou politikou.

Jednání za zavřenými dveřmi se zúčastnili zástupci Německa, Francie, Španělska, které EU v současnosti předsedá, Evropské centrální banky, Evropské komise a Řecka.

Spory kolem role MMF

Také ministři financí eurozóny se ve středu večer shodli, že EU Řekům pomůže, pokud země přijme další úsporná opatření. Dohoda rovněž potvrzuje, že Řekům nepomůže Mezinárodní měnový fond (MMF).

V EU nicméně existují země, kterým se případná pomoc Aténám příliš nelíbí. Podle diplomatů například Britové a Švédové dávali přednost tomu, aby řecké vládě se záchranou veřejných financí pomohl spíše MMF, který má pro takovou pomoc nástroje.

Unijní smlouvy totiž obsahují ustanovení, že EU nesmí poskytnout pomoc některému z členských států platících eurem. Tato pravidla ale chtějí Francouzi či Němci obejít tím, že by Řecku pomohli na základě dvoustranných smluv.

Případná pomoc Řecku bude podle Evropské komise záviset také na splnění jeho rozpočtových cílů pro letošní rok a na příjetí dalších opatření.