Neapolská pizza, nejslavnější kulinářská specialita známého italského města, získala ochrannou známku EU v kategorii tradiční zaručená specialita (TSG). Označení, které vstoupilo v platnost ve čtvrtek, zaručuje nejen exkluzivitu, ale umožňuje navíc vymáhat i náhradu za nedovolené napodobování výrobku. Oznámil to server BBC.

Evropský komisař pro zemědělství Dacian Ciolos uvedl, že neapolská pizza se nyní stala součástí evropského kulturního dědictví.

Udělení ochranné známky TSG v tomto případě také znamená, že v budoucnu mohou být pizzerie, které mají tento druh pizzy v nabídce, kontrolovány, zda dodržují všechny standardy. Musí například používat pouze rajčata San Marzano a čerstvou mozarellu z buvolího mléka.

Není pizza jako pizza

Podle údajů asociace výrobců pizz nyní přibližně polovina z 25 000 italských pizzerií pro tuto pizzu běžně používá nesprávné přísady, jako třeba východoevropský sýr nebo ukrajinskou mouku.

Evropská unie rozlišuje tři druhy registrací: chráněné zeměpisné označení (PGI), chráněné označení původu (PDO) a tradiční zaručenou specialitu (TSG). Zatímco první dvě ochranné známky zaručují, že se výrobek částečně nebo zcela vyrábí v určité zeměpisné oblasti, zaručené speciality jsou výrobky, které mohou prokázat tradiční způsob výroby a složení.

Itálie má v EU v současné době registrováno 180 položek, více než Španělsko nebo třeba Francie. Mezi potravinářské speciality z ČR s ochranným značením patří například České pivo, Pardubický perník, Štramberské uši, Pohořelický kapr, Nošovické kysané zelí nebo Český heřmánek (Chamomilla Bohemica).