reklama
reklama
1. 2. 2010 | poslední aktualizace: 1. 2. 2010  10:39

Debakl datových schránek: firmy si za leden poslaly 17 faktur

Firmy zatím bojkotují novou službu datových schránek. Během prvního měsíce si poslaly jen pár faktur.
Čtěte více o: firma
reklama

Start nové služby datových schránek - posílání elektronických faktur mezi firmami - se nepovedl. Za první měsíc jejího fungování jich systémem proteklo pouze 17. Službu si aktivovalo jen 101 firem a 1980 si v systému povolilo příjem e-faktur. Vyplývá to z údajů České pošty.

"Zákazníci si na tuto službu zatím nezvykli. Je pravdou, že jsme k ní (ovšem ze zákona) nedělali žádnou kampaň. Možná jsme ale s tímto produktem předběhli dobu a jeho opodstatnění se ukáže až v souvislosti s dalším rozvojem našich elektronických služeb," řekl mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

Firmy: Systém komplikuje práci

Některé firmy ale systém zavádět nechtějí, protože by jim náklady neušetřil, spíše zkomplikoval práci. "Museli bychom mít dva způsoby fakturace vedle sebe a to není efektivní. Kdyby to bylo výrazně levnější, pak bychom o tom uvažovali," řekl Václav Muchna, ředitel softwarové firmy Y-Soft. Elektronická faktura je sice levnější než doporučený dopis, ale dražší než klasický. Jedna zásilka stojí 15,04 koruny bez DPH. Firma navíc musí zaplatit měsíční paušál od 20 do 50 korun podle počtu poslaných zpráv. Výhodou je, že odesilatel má jistotu, že faktura dorazila, a příjemce se nemůže vymlouvat, že ji nedostal.

"Služba by měla smysl, kdyby byla levnější. Pak by pro nás byla velká motivace ji používat. V současné době řadu faktur posíláme mailem jako dokument v elektronické podobě, a to nás nestojí nic," říká Pavla Břečková z firmy Audacio. Upozorňuje však, že řada podnikatelů o nové službě vůbec neví.

Firmy spolu mohou přes datové schránky komunikovat od ledna. Zatím si mohou vyměňovat jen faktury a platební příkazy, od července by mělo jít posílat všechny druhy dokumentů tak, jako to už dnes funguje mezi firmou a úřadem.

Zatímco e-faktury na firmy zatím moc nezabraly, komunikace s úřady přes datové schránky zažívá v posledních týdnech doslova boom. "Denně jich dnes systémem projde 85 až 95 tisíc a čísla rychle narůstají," řekl Mravinac. Od začátku listopadu bylo přes schránky odesláno 4,5 milionu zásilek. Během příštích dní tak pošta překoná pětimilionovou hranici.


Zákazníci si na tuto zatím službu nezvykli. Možná jsme s tímto produktem předběhli dobu.
Ivo Mravinac, mluvčí České pošty

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Samozřejmě, že narůstají, (Abrax)
když je to nařízeno zákonem.
technologie X provz datové schránky (Karel)
je zde jedna věc jistá, reálně a tím vlastně technologicky to...
statni monopol ale stejne projete penize :-((( (jiri)
jako by mi to cosi pripominalo jak dopadli penize po poslednim...
Proč dolar padá? (anonym)
Proč dolar padá? pada podle rychlosti tisku jednotlivych statnich...
Datové schránky jsou zbytečné (Martin)
stačil by email a elektronický podpis případně i s časovým razítkem.
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Plynové potrubí
Zuzana Kubátová
Víme první
Zpravodajství
V soutěži o tranzitní plynovody se utká asi desítka zájemců. Poradcem pro...
VIDEO
Logo Facebook
Tomáš Volf
Exkluzivně
Zpravodajství
Mark Zuckerberg a další majitelé Facebooku utrží na reklamě a hrách v...
reklama
reklama