| 2009 | 2010 (odhad) | 2011 (odhad) | |
| HDP | - 4 % (odhad) | 1,3 % | 2,6 % |
| Průměrná míra inflace | 1 % | 2 % | 1,8 % |
| Spotřeba domácností (růst) | 1,4 % | - 0,8 % | 2 % |
| Nezaměstn. | 6,7 % | 8,8 % | 8,6 % |
Ministerstvo financí ve čtvrtek zveřejnilo novou Makroekonomickou predikci. "Česká ekonomika, díky mezičtvrtletnímu růstu HDP od druhého čtvrtletí 2009, již vystoupila z recese. Přesto odhadujeme, že za celý rok 2009 hrubý domácí produkt poklesl o 4,0 procenta," uvedlo ve zprávě ministerstvo.
Makroprognóza potvrdila ministrem Janotou dříve ohlášená mírný nárůst ekonomické aktivity pro rok 2010, kdy by měl HDP růst o 1,3 procenta.
"Struktura růstu bude ovlivněna oživením ekonomik našich hlavních obchodních partnerů, a proto by růst HDP měl být tažen zejména zahraničním obchodem," stojí ve zprávě.
V roce 2011 by se podle současných předpokladů mohl růst ekonomiky zrychlit na 2,6 procenta.
Podle Pavla Sobíška z UniCredit Bank se ministerstvo zařadilo mezi instiuce, které zlepšují český výhled. "Analýza se zdá být vcelku realistická, a to i ve většině dalších parametrů jako struktura růstu HDP, inflace, směnných kursů či nezaměstnanosti," zhodnotil predikci analytik.
Zlepšení odhadu růstu by mělo znamenat přínos pro státní pokladnu o 12 až 15 miliard korun proti očekávání zabudovanému do státního rozpočtu. "V souvislosti s blížícími se volbami hrozí, že nová predikce podpoří chuť politických stran uplácet voliče s poukazem, že zdroje jsou," varoval Sobíšek.
Podle ministerstva se světová ekonomika zvolna zotavuje z recese, k níž došlo v důsledku krize na finančních trzích. Oživení však zůstává křehké a budoucí vývoj je zatížen mnoha riziky.
Ceny výrazněji neporostou, nezaměstnanost ano
Průměrnou míru inflace v letech 2010 i 2011 odhaduje Janotův resort okolo dvou procent, tedy v blízkosti inflačního cíle ČNB.
Problémem však i nadále zůstáváv podle MF trh práce. "Na trhu práce se zatím nepříznivě projevují důsledky nižší ekonomické aktivity. Po bezprecedentním nárůstu míry nezaměstnanosti (VŠPS) ze 4,4 procenta v roce 2008 na odhadovaných 6,7 procenta v roce 2009, by mělo být v roce 2010 dosaženo vrcholu na úrovni cca 8,8 procenta."
To by ale měl být vrchol a od roku 2011 by míra nezaměstnanosti měla začít mírně klesat. MF používá odlišnou metodiku, než kterou používá MPSV, proto jsou čísla nižší než tzv. míra registrované nezaměstnanosti. Zároveň by se v letošním roce měla snížit zaměstnanost o 1,8 procenta, v roce 2011 by již měla stagnovat.
"Oproti předchozím letům, kdy se rychle zvyšoval objem mezd a platů, očekáváme, že v roce 2010 dojde k jeho snížení o 0,7 procenta. V roce 2011 by již mohlo dojít k obnovení růstu o cca 4,5 procenta."
Deficit překoná 5 procent HDP
Poměr deficitu běžného účtu platební bilance k HDP by měl zůstat na udržitelné úrovni, v roce 2010 by mohl být poprvé od roku 1993 vytvořen přebytek běžného účtu, věří optimisticky ministerstvo.
Deficit vládního sektoru v roce 2009 dosáhl podle předběžných odhadů výše 6,6 % HDP. Oproti říjnové predikci tak nedochází k žádné změně odhadu, ten je ovšem stále ovlivněn značnou mírou nejistoty především ve vývoji daňových příjmů, konkrétně u daně z příjmů právnických osob. Nastavení fiskální politiky pro rok 2010 odpovídá plánovanému deficitu sektoru vlády ve výši cca 5,3 % HDP.
- Diskuse
- Celkem 111 příspěvků
Ekonomičtí "analytici" vyplodí na objednávku příznivé hodnocení...
Když už jste použil příkladu USA, měl byste vědět, že problémy...
očekával bych jeho odhad růst 7 procent a kladný výsledek státního...
Čím hůře tím lépe.
To už jsem někde slyšel:" OPERACE SE PODAŘILA,ALE PACIENT ZEMŘEL"
- Hlavní projektový manažer
- Pracovník/ce útvaru Nostro systém-Claims
- Účetní metodik/čka
- PRACOVNÍK KREDITNÍHO ODDĚLENÍ
- Transition Process Manager
- Finanční poradce - region Hradec Králové
- Účetní s dobrou znalostí AJ


























