Grafy

 

 

Češi nejsou podle svého vlastního vyjádření ani bohatí ani chudí. Ukázal to průzkum společnosti Median, v němž více než tři čtvrtiny dotázaných uvedly, že vnímají svou rodinu z hlediska finančního stavu jako průměrnou. Zbytek populace se však pokládá spíše za chudáky než boháče.

Za chudou považuje svoji rodinu 15,9 a velmi chudou dvě procenta respondentů. Jako bohatou svoji rodinu vnímá 3,8 procenta respondentů a velmi bohatou pouhé 0,2 procenta účastníků průzkumu.

I když se Češi cítí být z hlediska finančního zajištění převážně průměrní, více než polovina z nich připouští, že se zabývá myšlenkou uskrovnit se a šetřit. Pro více než polovinu z nich je to ale příliš těžké.

"54,1 procenta respondentů přiznává, že by šetřit chtělo, ale je to příliš těžké," ukázal průzkum Median, MML-TGI, jehož se během loňského dubna až poloviny září zúčastnilo 7377 obyvatel ČR ve věku 12 až 79 let.

Čechům chudoba nehrozí

Že většina Čechů netrpí materiálním nedostatkem, ukázala i data evropského statistického úřadu. Podle nich má Česko má v Evropské unii vůbec nejméně obyvatel, kterým hrozí chudoba. Takovému riziku je vystaveno jen zhruba devět procent lidí, průměr EU je 17 procent.

Největšímu riziku pádu na okraj společnosti jsou v Česku vystaveni především mladí lidé do 17 let věku. Hrozba se týká celkem 13 procent z nich.

Chudoba proti tomu hrozí jen sedmi procentům důchodců a jen čtyřem procentům zaměstnaných obyvatel.

Data evropského statistického úřadu pocházejí z roku 2008 a evropský ukazatel chudoby se skládá hned z několika měřítek. Záleží mimo jiné na tom, kolikrát ročně si rodiny mohou dovolit dovolenou, zda jsou schopni během zimy vytápět svůj dům či byt, zda si mohou koupit auta a nebo maso k obědu či k večeři.