Napětí na trzích polevuje, pokles averze k riziku táhne akcie vzhůru

Velmi silným růstem si včera prošly akcie v Evropě i ve Spojených státech poté, co se začala částečně zklidňovat situace kolem žádosti dubajské vlády o zmražení dluhu a poté, co se obchodníci začali znovu více zaměřovat na probíhající stabilizaci v největších světových ekonomikách.

K růstu akciím včera již v ranních hodinách pomohlo prohlášení zástupců společnosti Dubai World, podle nichž je polovina z celkového dluhu společnosti stabilní a již probíhají konstruktivní debaty s věřiteli o restrukturalizaci zbylého dluhu v objemu 26 mld. dolarů. Zprávy o tom, že je celková výše problémových dluhů ve skutečnosti jen poloviční, pomohly včera zejména akciím evropských bank, které se v minulém týdnu zařadily mezi nejztrátovější tituly. To se týkalo zejména britských bank a tak včera mohly akcie bank Royal Bank of Scotland a HSBC růst o 3,27 %, resp. 2,69 %.

Právě díky akciím finančních institucí uzavřel následně britský FTSE100 výše o 2,34 %, zatímco například německý DAX rostl o 2,68 % a celoevropský index eurostoxx50 si připisoval 2,66 %. Zprávy z Dubaje byly včera hlavním kurzotvorným vlivem na finančních trzích, nebyly však jediné, které stály za pozornost.

Zajímavé výsledky přišly také z Německa, kde bylo zveřejněno říjnové tempo růstu maloobchodních prodejů, které se vyšplhalo na 0,5 % (oček.: +0,4 %). Z Německa pak přišly ještě výsledky z pracovního trhu, kde se překvapivě snižoval počet nezaměstnaných o 7 tis. osob, zatímco listopadová míra nezaměstnanosti zůstala beze změny na 8,1 %. Beze změny pak v říjnu zůstala i souhrnná míra nezaměstnanosti pro celou eurozónu, která se nadále pohybuje pouze dvě desetiny procenta pod desetiprocentní hranicí.

Nejzajímavější čísla ale včera nabídly až odpoledne Spojené státy, které zveřejnily v 16 hod. listopadový ISM pro výrobní sektor a listopadové tempo růstu počtu rozjednaných kontraktů ke koupi domu. Expanze ve výrobním sektoru v listopadu podle očekávání zeslábla, její útlum byl však větší než se původně čekalo, když se ISM snižoval z 55,7b. na 53,6b. (oček.: 54,8b.). I když sub-index nových objednávek dokázal opět růst (+1,8b.), podstatně hůře si vedly další indexy, jako například index zaměstnanosti (-2,3b.), nebo index produkce, který se snižoval o 3,4b. Přestože výroba v USA pokračuje v expanzi, její růst je zatím stále tažen především řadou podpůrných opatření ze strany vlády a centrální banky, stejně tak jako opětovným spuštěním výrobních linek, které začínají znovu pracovat poté, co firmy v minulých měsících ve velkém vyprazdňovaly sklady. Slabá spotřebitelská poptávka by však do dalších měsíců měla na americké firmy začít negativně doléhat, a proto očekáváme, že by se již v příštím roce výrobní sektor mohl začít dostávat opět do útlumu.

Příjemným překvapením včera naopak byly počty nově rozjednaných kontraktů ke koupi domu. Ty se zvyšovaly podeváté v řadě, tentokrát o 3,7 % (oček.: -0,4 %), přičemž jen v předchozích dvou měsících rostly meziměsíčně vždy o více než 6 %. To je pozitivní signál o tom, že se situace na trhu s bydlením může i nadále zlepšovat, což je ale dáno především vydatnou podporou ze strany centrální banky a vlády, která dotuje nákupy domů lidem, kteří ještě nikdy dům nevlastnili, slevou na dani dosahující až 8 tis. dolarů.

Posledními zajímavými čísly z USA pak byly již pouze ve večerních hodinách zveřejněné automobilové prodeje. Ty dokázaly znovu překvapit, když rostly již druhým měsícem v řadě, tentokrát z říjnových 10,45 mil. na 10,92 mil. (anualizovaně), čímž překonaly většinové odhady analytiků, které počítaly s jejich stagnací kolem 10,5 mil.

Nakažlivá pozitivní nálada se včera přenesla také do Spojených států, kde se i tamní akciové indexy dočkaly solidního růstu, když se například S&P500 znovu přehoupnul přes hranici 1 100 bodů a uzavřel na hodnotě 1 108b. (+1,21 %). Pozitivní sentiment po delší době svědčil opět také americkým vládním dluhopisům. Ty se dostaly pod prodejní tlak a přišly tak o část pozic, které získaly během minulých dnů. Výnos z desetiletých T-Notes tak jen v úterý rostl o 8,4bsp. až na 3,284 %.