Šéf pražské univerzity, profesor fyziologie Václav Hampl ve čtvrtek veřejně představil svůj program. Kromě slibu kontinuity jeho dosavadní politiky slíbil akademickým senátorům, kteří ho budou příští čtvrtek volit, i několik zajímavých změn.

Podobně jako jeho kolega z ČVUT Václav Havlíček chce i Hampl finančně zvýhodnit ty vědecké týmy, které mají příslušný výkon. Doktorandům navíc slibuje "výrazně valorizovat" stipendia.

Podle žebříčku nejlepších světových univerzit, který minulý týden zveřejnil britský deník The Times, Karlova univerzita poskočila na 229. místo. Hampl ji nyní chce dostat do prestižní LERU, ligy nejlepších (dnes dvaceti) evropských výzkumných univerzit.

Virtuální kampus a mediální ofenziva

Rekonstrukci plánuje v centrální správě univerzity. Podle auditu změní do poloviny roku 2011 chod a strukturu rektorátu, personálně posílí hlavně PR odbor. Změnu dozná i web, ze kterého má vzniknout „virtuální kampus UK“.

Padesátitisícová univerzita se svými 17 fakultami a sedmi miliardovým rozpočtem má taky naplno zavést jednotný vizuální styl. Dosud se jednotlivé fakulty prezentovaly po svém, bez společné koordinace.

Staronový rektor, který se dosud mediálně profiloval jako obránce univerzity před – podle něj škodlivou - Bílou knihou či rušením nemocnice na Karlově náměstí, hodlá do budoucna nastolit „ofenzivní mediální strategii.“

Přestože se blíží populační pokles studentů, slibuje udržet při životě i malé, především humanitní obory. Nevylučuje však jejich restrukturaci, včetně například jejich pospojování.

Volba rektora? Formalita

Podle oslovených členů univerzitního senátu je jisté, že Hampl s takovým programem vyhraje. O funkci totiž usiluje jako jediný.

"Je to škoda. Chtělo by to více kandidátů, takhle je ta volba pouhou formalitou," konstatuje Marek Hilšer, zástupce mediků v senátu. Výběr chybí i Tomáši Nigrinovi z Fakulty sociálních věd či Katce Volné, senátorce z Filozofické fakulty.

"Hampl neselhal, přesto by bylo už vhodné, aby UK vedl nějaký humanitní rektor," říká senátorka.