Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek podle všeobecného očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 1,0 procenta, kde je již čtyři měsíce. Ekonomika eurozóny sice z řady ukazatelů naznačuje přicházející oživení, přesto vedení banky zůstává opatrné.

Pozornost trhů se bude upírat na nové makroekonomické prognózy ECB. Vzhledem ke zlepšení posledních makroekonomických údajů je pravděpodobné, že předpovědi vývoje hrubého domácího produktu se proti předchozí prognóze zvýší. Pokud bude zvýšen i výhled pro inflaci, bude to od ECB první všeobecné zvýšení odhadů za poslední tři roky.

Svoji prognózu již ve čtvrtek publikovala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle ní je již globální recese zřejmě na ústupu a končí. Již v tomto čtvrtletí by se země eurozóny, USA i skupina G7 jako celek měly navrátit k hospodářskému růstu.

Eurozóna by po poklesu o 0,5 procenta měla oživit o 0,3 procenta, z toho Německo o 4,2 procenta. Pro poslední čtvrtletí roku OECD u USA a zemí eura čeká zrychlení růstu na nejméně dvě procenta a celá G7 by měla posílit o 1,4 procenta.

Trichetovo varování

Odpoledne na tiskové konferenci vystoupí také prezident ECB Jean-Claude Trichet. Ekonomové předpokládají, že bude varovat před přílišným nadšením nad zlepšenými údaji a bude místo toho zdůrazňovat přetrvávající nejistotu.

Pravděpodobně dá také najevo, že v dohledné době není žádná změna sazeb ani jiných nástrojů nutná, řekl agentuře Reuters ekonom Dirk Schumacher z banky Goldman Sachs.

Ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí klesla proti předešlému čtvrtletí již jen o 0,1 procenta po rekordním poklesu o 2,5 procenta v prvním čtvrtletí. Všeobecně však převládají obavy z toho, co se stane, až vlády a centrální banky přestanou ekonomikám poskytovat podporu v podobě zvýšených výdajů a rekordně nízkých úroků.