Policie se v těchto dnech začala zabývat případem zkrachovalé CK Tomi Tour. Policisté případ prošetřují pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, řekl dnes ČTK mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Tomi Tour skončila v pátek 17. července, v zahraničí nechala téměř 3400 klientů. Po pádu firmy se objevily informace, že kancelář inkasovala peníze od klientů a partnerů i ve chvíli, kdy již bylo jasné, že se zájezdy neuskuteční.

Policie v současné době podle Hulana sbírá "indicie". Pražští policisté dosud podle mluvčího obdrželi kolem deseti trestních oznámení. Mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká ovšem již dříve upozornila, že shromážďování trestních oznámení může nějakou dobu trvat, protože je lidé mohou podávat po celé zemi. Obchodní ředitel Tomi Tour Václav Fischer již dříve odmítl možnost, že by on nebo někdo další z firmy spáchal trestný čin.

Média také již dříve uvedla, že delegáti cestovní kanceláře po krachu v některých případech podmiňovali odcestování klientů ze zahraničí zaplacením poplatku za cestu na letiště. Například jeden z turistů serveru Novinky.cz řekl, že podmínky v autobuse, kterým jeli klienti Tomi Tour v Turecku, připomínaly teroristický únos. Delegátka kanceláře se prý spojila s tureckým podnikatelem a blokovala jim odjezd. Lidé prý byli zavřeni v autobuse bez klimatizace, jedna šestnáctiletá dívka tam zkolabovala.

Všichni lidé jsou již ze zahraničí zpět

Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura označil to, že si někdo bere klienty jako rukojmí a brání jim v pohybu, za otřesný a neakceptovatelný případ. Postiženým klientům doporučil okamžitě podat na delegátku trestní oznámení pro vydírání a omezování osobní svobody. Kopecká dříve uvedla, že se policie bude chováním delegátů zabývat.

Všichni klienti zkrachované CK Tomi Tour jsou již z dovolené zpátky v Česku, poslední z nich přiletěli v noci na úterý. Tomi Tour skončila údajně kvůli chybějící hotovosti. Klienti zůstali hlavně na španělských ostrovech, v Turecku a v Egyptě. Návrat téměř 3400 lidí do vlasti hradila slovenská pojišťovna Union, celkové náklady vyčíslila na 19 milionů korun.

Pojišťovna provádí v Tomi Tour audit, který má ukázat, zda byl pro oznámení škodné události důvod. Od výsledků auditu se bude odvíjet nárok na náhradu škody dalších klientů, kteří si koupili zájezd a nemohli na něj odjet. Podle Fischera je takových lidí 14.000, pojišťovně se zatím přihlásilo 10.000 lidí.

Ukončení činnosti Tomi Tour je největším krachem cestovní kanceláře od konce 90. let, kdy skončila CK Travela. Za podvod související s krachem Travely dostali její představitelé Ivan Breznen a Pavel Attl minulý týden každý nepravomocně dvouletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Podle soudu organizovali prodej zájezdů i v době, kdy věděli o tom, že cestovní kancelář nebude moci klientům poskytnout zaplacené služby, a vylákali tak z klientů vysoké finanční částky.