V italské Aquile se na summitu G8 sejdou světoví lídři, aby hledali řešení palčivých problémů současnosti. Poblíž historického města poničeného devastujícím zemětřesením budou debatovat o globální finanční krizi, hospodářské recesi, spirále zdražování potravin a dopadech klimatických změn.

Státníci budou bydlet a jednat v luxusních kasárnách, která ještě před třemi měsíci sloužila jako centrum záchranných operací a evakuační středicko pro více než 50 tisíc lidí, které zemětřesení připravilo o střechu nad hlavou.

Evakuace bude i v plánu summitu G8, přestože účastníci i organizátoři doufají, že jen na papíře v krizových plánech. Těsně před schůzkou zástupců nejmocnějších zemí světa se ovšem země v Aquile začala znovu chvět.

Pokud ale nepřijde další opravdu ničivá katastrofa, summit se bude konat bez přerušení. Současné otřesy mají sílu mezi třemi a čtyřmi stupni Richterovy stupnice.

"Kasárna inspektorů finanční stráže v Coppitu, kde se summit bude konat, jsou schopna odolat mnohem silnějším otřesům," uklidňuje šéf italské Civilní obrany Guido Bertolaso. V případě, že by otřesy měly překonat 4,5 stupně Richterovy stupnice, schůzka G8 prostě skončí.

Zemětřesení ale není jediným potenciálním nebezpečím, před kterým italské bezpečnostní složky světové státníky chrání. Okolí historické Aquily se těsně před zahájením summitu podobá středověké pevnosti. O bezpečnost lídrů G8 se stará 15 tisíc vojáků a policistů, v neděli začala v okolí města fungovat tzv. červená zóna, bez zvláštního povolení se nedostanete ani na tři kilometry ke kasárnám.

A o moc snazší nebude dostat se do samotné Aquily. Na všech přístupových cestách budou silné hlídky policie a karabiniérů. Co si o tom všem myslí obyvatelé samotné Aquily? Někteří jsou omezeními kvůli summitu roztrpčení, většina ale doufá, že pořádání vrcholné schůzky G8 spolu se zájmem médií a návštěvou světových lídrů přinese do regionu investice a peníze potřebné na opravy následků zemětřesení.

Starosta Massimo Cialente ale působí, jako by už rezignoval. Nejmocnějším světovým politikům vzkázal: "Skoro bych měl chuť postavit nápis: Vítejte v mrtvém městě. Byl by to způsob jak vykřičet zoufalství."