Česká měna v úterý dopoledne nenavázala na svůj posilující vývoj z posledních dní a oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám, vůči dolaru mírněji. Kolem 10:30 koruna k euru klesla na 26,11 Kč/EUR. K dolaru stála na 18,80 Kč/USD, o dva haléře slabší v porovnání s pondělním závěrem. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

V pondělí přitom koruna rekordně posílila nejvíce od letošního ledna, kdy se její kurz dokonce dostal pod 26 korun za
jedno euro až na 25,87 koruny za euro. Potom se však vrátil zpět nad "šestadvacítku“. Koruně se tak dařilo celý minulý
týden. Jedinou měnou, která rostla k euru rychleji než koruna, bylo chilské peso. Ještě před dvěma týdny stálo přitom jedno euro 27 korun

Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka jsou horší výhled Světové banky pro globální růst a zprávy o manažerských prodejích akcií dalšími zdroji pochybností, zda trhy v posledních měsících nebyly příliš optimistické ohledně budoucího oživení. "Akcie i ropa se dostaly pod tlak a tento vývoj neprospěl ani měnám v našem regionu." uvedl Vlk.

Dolar se vůči euru v úterý dopoledne pohyboval blízko pondělních úrovní, kolem 10:15 mírně oslabil na 1,3893 USD/EUR. Trh podle Vlka očekává jen méně důležité události, které by na kurz měly mít malý vliv. Zajímavý je ovšem program na středu, kdy americká centrální banka (Fed) končí své dvoudenní jednání, uzavřel Vlk.

Růst končí, korunu srazí zpět komodity

Ceny akcií, komodit i dalších cenných papírů již od března prudce rostou. Podle mnoha ekonomů a analytiků je tento růst přehnaný, investoři z euforie brzy vystřízliví a budou opatrnější. 

To pro korunu znamená jediné - oslabování. Tuto situaci vždy jako první "odskáčou" měny střední a východní Evropy a jihovýchodní Asie, protože jsou považovány za rizikové investice. Naopak to nahrává stabilním "velkým" měnám, jako je americký dolar.

"Koruna je víceméně na hranici, na níž by měla podle vývoje české ekonomiky být. Není však vyloučeno, že oslabí, protože očekávání finančních výsledků firem jsou moc optimistická ve srovnání s tím, jak si ekonomika vede," říká hlavní ekonom makléřské firmy Patria Finance David Marek.

Čeká se na ČNB

Urychlit pád ze silných pozic může navíc pomoci české měně Česká národní banka. Ta bude ve čtvrtek rozhodovat o tom, zda sníží úroky na nejnižší hodnotu v historii, a to na 1,25 procenta.

Investovat do českých korun by kvůli nižším úrokům bylo zase o něco méně výhodné. Řada českých analytiků se přitom domnívá, že ČNB k tomuto kroku přistoupí. "Dávám tomu šanci vyšší než padesát procent," prohlásil třeba Pavel Sobíšek z UniCredit Bank.

Díky nízké inflaci si to mohou centrální bankéři dovolit, na druhou stranu se bojí, že by mohli svým počínáním českou měnu příliš oslabit. "Když snížíme sazby, koruna může oslabit, a tím se ekonomice uleví a inflace může být vyšší. Je tu ale riziko, že větší snížení úroků by mohlo vést k výprodeji korun a přílišnému oslabení české měny," řekl HN minulý týden člen bankovní rady ČNB Robert Holman.