Spotřebitelské ceny v USA klesly v květnu meziročně o 1,3 procenta, což byl nejvyšší pokles od dubna 1950. Ve srovnání s předchozím měsícem se naopak mírně zvýšily o 0,1 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo americké ministerstvo práce.

Meziměsíční inflace vzrostla v květnu mnohem méně, než se očekávalo, což dokazuje, že recese drží inflaci pod kontrolou. Analytici předpokládali, že spotřebitelské ceny se v květnu zvýší až o 0,3 procenta. Meziměsíční jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, činila také 0,1 procenta a byla v souladu s odhady analytiků. Meziroční jádrová inflace činila 1,8 procenta.

Ceny benzinu se v květnu proti předchozímu měsíci zvýšily o 9,6 procenta. Ve srovnání se stejným období loni jsou ale stále nižší. Ceny tabákových výrobků se však snížily, když v předchozích dvou měsících kvůli zvýšení federální spotřební daně rostly. Nižší byly i ceny potravin, které klesly již čtvrtý měsíc za sebou. Nízká inflace umožňuje centrální bance USA (Fed) ponechat úrokové sazby v blízkosti nuly.

Krize drží inflaci zkrátka

Růst cen brzdí současná recese. Nezaměstnanost je nyní nejvyšší za 25 let a továrny pracují na rekordně nízké úrovni, což snižuje tlak na mzdy. Spotřebitelé se obávají o pracovní místa a méně utrácejí, a klesá tak spotřebitelská poptávka. Za této situace je pak pro firmy obtížné zvyšovat ceny.

Objevují se však i obavy z dlouhodobé deflace, tedy poklesu spotřebitelských cen, která by mohla destabilizovat ekonomiku. Nízké ceny jsou pro ekonomiku dobré, avšak deflace může způsobit, že spotřebitelé odloží své nákupy v naději, že budou moci koupit zboží za ještě nižší cenu, což pak vede k poklesu výroby a snižování mezd. Výdaje spotřebitelů také patří k důležitým motorům ekonomického růstu. Většina analytiků se však domnívá, že opatření Fedu na stimulaci ekonomiky ochrání zemi před deflací, napsaly agentury AP a Reuters.