Zemědělští odboráři z nových zemí EU plánují dlouhodobé blokády centrálních skladů velkých obchodních řetězců. Důvodem je podle nich kritický stav ve výrobě mléka, farmáři si stěžují, že je likvidují nízké výkupní ceny.

"Myslíme si, že by nám měla Evropská unie pomoci. Když může regulovat banky, tak by měla i obchody," řekl agentuře ČTK Bohumír Dufek.

Podle zemědělců je jedním z příčin "mléčné krize" právě tlak obchodních řetězců na snižování cen a navyšování dovozu mléčných výrobků ze zahraničí. Požadují proto schválení minimálních výkupních cen mléka.

"Ucpete uzly, zastaví se to všude"

Zemědělci s blokádou chtějí počkat na výsledky voleb do Evropského parlamentu a to, zda nový komisař pro zemědělství vyslyší jejich požadavky.

Blokáda by se případně konala ve druhé polovině roku. Trvala by několik dní a zapojily by se do ní Česko, Polsko, Slovensko, Maďarsko a Lotyšsko a Bulharskem. První přípravy už podle Dufka začaly, počítá se s úplným zablokováním centrálních skladů.

"Je to jako na dráze. Když ucpete uzly, zastaví se to všude," vysvětluje Dufek plány farmářů.

Kaufland a Penny Market budou lehkým terčem

Některé supermarkety by se rychle mohly ocitnout bez zboží. Například řetězce Kaufland nebo Penny Market mají v celém Česku jen dva centrální sklady, dodal Dufek.

Situace v mlékárenském průmyslu je podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby špatná v celé Evropě.

"V současné době dostává evropský farmář za litr mléka zhruba 20 eurocentů, což je o 20 až 30 procent méně než tvoří náklady. Tuzemští výrobci mléka trží měsíčně zhruba o 400 milionů korun méně než loni. Na konci roku se tak tržby sníží o zhruba pět miliard korun, a to odvětví to prostě nevydrží," řekl ČTK Veleba.