Kancelář Rekin, která je od března v konkurzu, dluží 138 věřitelům včetně zaměstnanců přes 60 milionů korun. Její dosud známý majetek má však hodnotu jen kolem 6,5 milionu korun. Správkyně to oznámila tento čtvrtek věřitelům při přezkumném jednání u Krajského soudu v Ostravě.

Největší část zjištěných pohledávek tvoří peníze klientů Rekinu, kteří si nechali u realitní kanceláře v úschově celkem přes 30 milionů korun. Mezi ně však nebude rozděleno celých 6,5 milionu korun, protože soud musí přednostně uspokojit takzvané zajištěné věřitele a zaměstnance, kterým kancelář dluží za mzdy a odstupné přes tři miliony Kč, uvedla Věra Záděrová.

Černá díra jménem Rekin

Realitní kancelář, která patřila na severu Moravy ke třem největším, začala mít finanční potíže v polovině loňského roku. V prosinci vstoupila do likvidace, uzavřela své pobočky a zaměstnancům dala výpovědi. Právě desítky bývalých zaměstnanců a několik klientů Rekinu podalo na konci ledna návrh na insolvenční řízení. V té době už firma neměla na účtech téměř žádné peníze. Dva její manažery už policie obvinila ze zpronevěry.

Podle Záděrové nikdo z klientů netušil, že firma používala jejich peníze v úschově na běžný provoz. "To je podle mě největší prohřešek. Přitom nešlo o žádné úspory na stáří. Řada lidí prodala svůj dům a peníze potřebovala na nové bydlení. Ty ale zmizely v Rekinu jako v černé díře," řekla insolvenční správkyně.

O 780 000 korun tak přišel třicetiletý montér z Jeseníku na Olomoucku, který prodal byt a peněz se už nedočkal. Mladý muž se musel přestěhovat k rodičům. "Čekal jsem, že se mi vrátí alespoň 20 procent, ale tři procenta je opravdu málo vzhledem k tomu, že nemám byt ani peníze," řekl.

Podobně je na tom sedmačtyřicetiletý autoelektrikář z Jablunkova na Frýdecko-Místecku, kterému Rekin dluží 1,1 milionu korun za prodaný domek. "Musel jsem ho uvolnit kupci, naštěstí mohu bydlet u přítelkyně. Psychicky jsem ale zkolaboval a děkuju svému zaměstnavateli, že mě nevyhodil."

Vratké základy všeho

Podle Záděrové by klienti Rekinu neměli příliš doufat, že se podaří dohledat další majetek a zahrnout ho do konkurzu. "Firma chaoticky opouštěla pobočky a překotně ukončovala nájemní i leasingové smlouvy. Před likvidací neexistoval žádný soupis jejího majetku ani závazků," řekla věřitelům. Dodala, že firma nevedla správně ani účetnictví a dohledané částky neodpovídaly skutečnosti. "Milionové částky se platily hotově, aniž by se účetně zaznamenávaly," upozornila správkyně.

To je naprosto nepochopitelné také pro poškozenou devětadvacetiletou klientku z Ostravy, které Rekin dluží 800 000 korun. "Firma stála na vratkých základech a zjistilo se to, až když vše prasklo. Legislativně je tu něco špatně. Chybí přísnější kontrola," řekla.

Krajský soud také ustanovil sedmičlenný věřitelský výbor, v němž zůstalo šest členů prozatimního výboru. Nově je ve výboru poškozená klientka Rekinu, které firma dluží 3,2 milionu korun. "Jsme přesvědčeni, že 60 milionů korun nemohlo jen tak zmizet. Máme indicie, které by insolvenční správkyni mohly pomoci dohledat další majetek firmy," naznačil právní zástupce ženy.