reklama
reklama
8. 5. 2009 | poslední aktualizace: 8. 5. 2009  15:46

Americká ekonomika v dubnu ztratila 539 tisíc pracovních míst

Míra nezaměstnanosti v USA je nejvyšší za téměř 26 let.
ČTK
ČTK
Agentura
reklama

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v dubnu činila 8,9 procenta a proti březnu vzrostla o 0,4 procentního bodu. Dostala se tak nejvýše od září 1983. Oznámilo to v pátek americké ministerstvo práce. O zaměstnání přišlo dalších 539.000 lidí, což je ale nepatrně lepší výsledek, než čekali analytici. Ti v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali, že počet lidí bez práce se zvýší o dalších asi 590.000. Míra nezaměstnanosti je přesně v souladu s odhady.
 
Úbytek pracovních míst byl nejnižší od loňského října, což by mohlo naznačovat, že situace na trhu práce už se nezhoršuje. Záležet ale bude na tom, jak moc bude nutné tyto předběžné údaje zpřesnit.

Revize dat ukázala, že v březnu zaniklo zhruba 699.000 míst, zatímco podle předběžných údajů zveřejněných asi před měsícem úbytek míst činil 663.000 míst. Horší situace přitom byla na trhu práce i v únoru. Podle předběžných údajů zaniklo asi 651.000, revize ale ukázala, že úbytek činil asi 681.000 míst.

Od začátku recese zaniklo 5,7 milionu míst

Počet pracovních míst se snižoval téměř ve všech odvětvích, i když pomaleji než v předchozích měsících. Nová místa vznikla pouze ve státních organizacích, vzdělávacích institucích a v odvětví zdravotní péče.

Špatně je na tom zpracovatelský průmysl, kde zaniklo přibližně 149.000 pracovních příležitostí. To je pouze mírné zlepšení proti březnu, kdy toto odvětví přišlo asi o 167.000 míst. Ve stavebnictví počet míst klesl asi o 110.000 proti úbytku o 135.000 míst v březnu. V odvětví služeb zaniklo asi 269.000 míst po úbytku 381.000 v březnu.

Od začátku recese v prosinci 2007 už ekonomika USA ztratila asi 5,7 milionu pracovních příležitostí. Americká ekonomika je zdaleka největší na světě a její oživení je klíčové pro oživení celé globální ekonomiky.

Autoři: ČTK, Foto: Reuters
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Známí z USA (pepa1)
Asi v březnu 2009 jsem mluvil se spolužákem z Floridy Paymay....
Jak je už zvyke za měsíc se zpráva upřesní nahoru o 60 000. (eda)
PR agentura,která jako vládne v USA začala lakovat skutečnost...
Re: Americká ekonomika v dubnu ztratila 539 tisíc pracovních míst (anonym)
ty nas osviceny edo, co jeste vis?
spotřebitelský kolaps (Francie / Le Monde)
Tváří v tvář krizi je nutné se začít dělit. Ústřední příčinou...
Re: Americká ekonomika v dubnu ztratila 539 tisíc pracovních míst (anonym)
hmm, dobry no
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Plynové potrubí
Zuzana Kubátová
Víme první
Zpravodajství
V soutěži o tranzitní plynovody se utká asi desítka zájemců. Poradcem pro...
VIDEO
Logo Facebook
Tomáš Volf
Exkluzivně
Zpravodajství
Mark Zuckerberg a další majitelé Facebooku utrží na reklamě a hrách v...
reklama
reklama