V exekutorských dražbách je možné najít pozemky, domy, byty, automobily či elektroniku i za méně než polovinu jejich odhadní hodnoty. Nemovitosti se začínají dražit na dvou třetinách odhadní ceny, při opakované dražbě je vyvolávací cena polovina odhadu. U movitých věcí dokonce dosahuje vyvolávací cena třetiny té odhadní. Třeba dům v Praze-Malešicích s odhadní cenou 5,5 milionu korun bude Exekutorský úřad Přerov exekutora Tomáše Vrány dražit za vyvolávací cenu 3,7 milionu korun.

Přístup k dražbám chce navíc usnadnit nová prezidentka Exekutorské komory Jana Tvrdková. "Spuštění centrální databáze dražeb je jeden z nejdůležitějších úkolů, kterými se prezidium bude zabývat. Začneme na něm pracovat ihned, ale termín spuštění nemohu zatím určit," říká Jana Tvrdková.

(Ne)jen pro vyvolené

Exekutorské dražby jsou otevřené v podstatě všem zájemcům. Jedinou podmínkou je plnoletost a zejména v případě dražeb nemovitostí složení "dražební jistoty", která slouží jako záloha a při neúspěchu v aukci ji exekutor vrací.

V případě spotřební elektroniky, automobilů a dalších movitých věcí pak stačí jen přijít na dražbu a vydražené zboží na místě zaplatit. "Přihazovat či vydražit věc v exekutorské dražbě nesmí sám dlužník, ani jeho manžel. Na druhé straně se dražby nesmí aktivně účastnit ani exekutor a zaměstnanci exekutorského úřadu," vysvětluje Stanislav Molák, soudní exekutor z Havlíčkova Brodu.

Exekutorské dražby ale mají jeden zádrhel. Aby se jich člověk mohl zúčastnit, musí se o nich nejprve dozvědět. Pokoutné dražby nemovitostí přitom nejsou podle některých neziskových organizací chránících dlužníky až tak neobvyklé. Problém je v tom, že zákon sice dává exekutorům povinnost zveřejnit informace o pořádaných dražbách, ale za splnění této povinnosti se považuje i vyvěšení této informace na úřední desce v sídle exekutora. I proto sílí tlak na vytvoření jednotné databáze dražeb, který slibuje nová prezidentka Exekutorské komory.

Informace o aktuálních dražbách s popisem dražených věcí a nemovitostí nabízí na internetu v různě aktualizované a obsáhlé podobě většina exekutorů s vlastními webovými stránkami.

Například exekutor Milan Dobeš nabízí informace o dražbách v podobě stažitelných dokumentů, ale bez obrázků dražených věcí. Prezidentka Exekutorské komory je na svých stránkách vstřícnější, co se týká obrázků, ale podrobné informace si zájemce musí před předčtením také stáhnout.

Absenci centrální databáze dražeb pak částečně nahrazuje komerční projekt e-aukce.cz. "V tuto chvíli spolupracujeme se čtyřiceti až šedesáti exekutory, kteří k nám zadávají informace o svých dražbách," říká Jan Šebek, manažer projektů e-aukce.cz a www.drazebnikalendar.cz.

Ideálně za hotové

Pokud si zájemce z dostupných zdrojů dokáže najít vhodnou nemovitost ke koupi, musí ještě před samotnou dražbou vyřešit otázku financování. Už pro samotnou účast v dražbě je nutné složit na účet exekutora i několikasettisícovou jistinu (maximálně ve výši 75 procent vyvolávací ceny). Na zaplacení zbytku částky má úspěšný dražitel obvykle dva měsíce, může se tak pokusit získat bankovní úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření. "V rámci Předhypotečního úvěru umíme financovat koupě nemovitostí v dražbě nebo konkurzu, vždy ale záleží na konkrétních podmínkách a předmětu dražby," vysvětluje Ivo Měšťánek z tiskového oddělení ČSOB.

Pozor na břemena

Stejně jako při koupi jakékoliv jiné nemovitosti je i při dražbě nutné předem zjistit, zda na nemovitosti neváznou žádná věcná břemena, která by využívání nového domu komplikovala. Největší problém u dražených nemovitostí se týká jejich stávajících majitelů a obyvatel. Ti se totiž nemusí dobrovolně z nemovitosti vystěhovat. Novému vlastníkovi pak nezbývá než podat žalobu na vyklizení. "Na základě rozhodnutí soudu o vyklizení může podat návrh na nařízení exekuce formou vyklizení," radí Ivana Šmicová, právnička Advokátní kanceláře Tomáš Rašovský. Takový postup je ale zdlouhavý a stávající obyvatel může celou věc prodlužovat podáváním odvolání k vyšším soudním instancím.

Problémy mohou nastat také v případě, že někdo úspěšně vydraží nemovitost, ale nezvládne ji včas zaplatit. V takovém případě musí uhradit exekutorovi náklady spojené s opětovným uspořádáním dražby.

Pokud by se v další dražbě nemovitost prodala za nižší cenu, musí pak uhradit i rozdíl v ceně. U vydražených věcí navíc nemá nový majitel možnost reklamace.