reklama
reklama
2. 4. 2009 | poslední aktualizace: 2. 4. 2009  19:16

Jahn proti Tůmovi: Český průmysl potřebuje euro

Šéf průmyslových sdružení marně přesvědčoval Národní banku o přijetí eura. Guvernér Zdeněk Tůma totiž razí nezávislou měnovou politiku a předseda průmyslníků u něho s argumenty nepochodil.
reklama

Na krizi se v Česku podle automobilových průmyslníků musí eurem. Prezident Sdružení automobilového průmyslu a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Martin Jahn ve čtvrtek potvrdil pověst stoupence jednotné evropské měny. Na konferenci Hospodářská recese v Česku přednesl, že přijetí eura je pro místní průmysl nezbytné.

Tuzemská ekonomika je podle něho závislá na exportu, kterému v cestě stojí nestabilní koruna. Naopak guvernér České národní banky Zdeněk Tůma oponoval, že nezávislá měna a politika se v době krize osvědčují více než jindy.

Jahn uvedl, že koruna je výhodná pro vývozce jen v případě, že je stabilní a vůči euru oslabená. A dodal, že minimálně první podmínka splněna není. Dalším důvodem pro zavedení eura podle něj je, že v tuzemsku působí velké množství zahraničních společností, které v euru již účtují.

Guvernér Tůma naproti tomu řekl, že nyní je pro Česko lepší nezávislá měnová politika a koruna, než kdyby země vstoupila od letošního roku do eurozóny. Vstup by se uskutečnil při kurzu koruny k euru z loňského léta, tedy kolem 22 korun za euro. Koruna se nyní obchoduje kolem 27 korun za euro.

Euro v Česku: rok 2013 až 2015

Nejpravděpodobnějším termínem pro přijetí eura v Česku jsou roky 2013 až 2015. Tůma to uvedl ve středu na kulatém stolu k současné finanční a ekonomické krizi. Na rok 2015 odhaduje přijetí eura v Česku například i analytik České spořitelny David Navrátil.

K termínu přijetí eura se v neděli vyjádřil i premiér Mirek Topolánek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Na počátku letošního roku slíbil, že vláda termín oznámí 1. listopadu 2009. Jestli tento termín kabinet vládnoucí na podzim skutečně splní, však podle jeho nedělního vyjádření není jasné. Hrozbou pro přijetí eura by podle předsedy vlády mohlo být další zadlužování státu a pád do "dluhové pasti". "Vysněné euro by tak nebylo ani za 15 let," podotkl Topolánek.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Euro je pitomost (qwerty)
Euro je pitomost, celá EU je zadlužená až po uši a všichni jedou...
představitelé ČNB mají střet zájmů v případě EURa (ekonom)
Představitelé ČNB mají střet zájmů v případě EURA, přijetím se...
Roční bonus za Euro. (anonym)
Takto to má letos nastavené Radek Špicar ze Škoda Auto. Divil...
Gaspacho (anonym)
Za současnou ekonomickou krizi může podle obecného názoru selhání...
No víte, (anonym)
on průmysl se vezl na dobrém fungování peněžního oběhu. Když toto...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Generální ředitel OKD Klaus-Dieter Beck.
Jan Strouhal
Exkluzivní rozhovor
Analýzy a komentáře
Černouhelná společnost OKD investuje miliardy korun do rozšiřování...
reklama
reklama