reklama
reklama
13. 2. 2009 | poslední aktualizace: 13. 2. 2009  15:15

Stát navýšil svůj podíl v ČEZ. Na téměř 70 procent

Stát by si díky navýšení svého podílu v ČEZu mohl ze zisku ukousnout na tučných dividendách ještě více než doposud. A ostatním akcionářům by vyšší zájem o akcie na trhu mohl přinést příznivější ceny.
tok
reklama

Podíl státu v tuzemském energetickém gigantu ČEZ ve čtvrtek vzrostl zhruba o sedm procent na téměř 70 procent. Stalo se tak po snížení základního kapitálu o 5,4 miliardy korun na skoro 54 miliard korun. Příslušný soud totiž ve čtvrtek zapsal do Obchodního rejstříku snížení základního kapitálu formou zrušení 54 milionu kusů akcií ČEZ. Informovala o tom pátek společnost ČEZ.

Stát by si díky tomuto kroku mohl ze zisku ukousnout na tučných dividendách ještě více než doposud. ČEZ bude mezi akcionáře díky vyššímu zisku rozdělovat větší balík, a z něho připradne ČEZu ještě větší podíl než dosud. Byť skutečný podíl akcií se zrušení vykoupených cenných papírů nezmění.

ČEZ nyní vyplácí akcionářům 50 až 60 procent zisku. Pokud bude dividenda uprostřed pásma, dosáhla by při očekávaném čistém zisku necelých 49 miliard rekordních 50 korun na akcii. Stát by si v takovém případě přišel na necelých 20 miliard.

blank_page


Video

 

ČEZ uvažuje o dalším odkupu akcií v letošním roce. Nahrává tomu i příznivá cena akcií společnosti na burze. Ty jsou kvůli finanční krizi na ceně, kterou měly zhruba před třemi lety. Aktuálně se za cenné papíry ČEZ platí necelých 700 korun za kus. V polovině roku 2008 se cena pohybovala kolem 1 400 korun za kus.

Na dividendách téměř 13 miliard korun

Snížení základního kapitálu formou zrušení 9,16 procenta vlastních akcií schválila valná hromada ČEZ loni v květnu. Stát chtěl získat peníze i z prodeje samotných akcií. Jen za loňský rok do státního rozpočtu takto získal 34 miliard korun.

O prodeji sedmi procent akcií prostřednictvím kapitálového trhu rozhodla vláda předloni v březnu. Cílem tehdy bylo získat 31 miliard korun, které chyběly Státnímu fondu dopravní infrastruktury. Prodej stát zahájil v září, zbavoval se ale jen relativně malých objemů akcií.

Přečtěte si také

Stát během loňského roku prodal 17,6 milionu kusů akcií. Ještě v polovině roku se akcie ČEZ prodávaly kolem 1400 korun za kus. Hodnotu akcií stejně jako celý trh ale ke konci roku negativně ovlivnila finanční krize, která srazila cenu téměř o 40 procent. Stát proto prodej akcií pozastavil a čeká, až cena vzroste

Polostátní ČEZ je nejziskovější tuzemskou firmou. Čistý zisk firmy se v roce 2007 zvýšil o 49 procent na 42,8 miliardy korun. Za rok 2008 vedení firmy odhaduje další zvýšení na 48,6 miliardy korun. Loni státní rozpočet na dividendách získal téměř 13 miliard korun. Firma i letos rozdělí na dividendách 50 až 60 procent zisku. Stát tak získá z letošní dividendy více peněz.

Autoři: tok
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Pokud chce stát zvyšovat svůj podíl v ČEZu, (UM)
pak by neměl akcie prodávat a sám kupovat, ale nakupovat je rovnou...
Ty lumpe. (Akcionář)
Dokonce by je mohl stát vykupovat na základě ODS krásného zákona...
Tak to se nerozčiluj (Antonín Konečný)
Praskne ti cévka a nedožiješ. 1500 Kč za Čez se dá čekat tak kolem...
No a co, bude lacinější chleba? (Vašek)
Zatím tento státní podnik sloužil výhradně k přeplnění kont úzké...
Pro občana to neznamená nic (Antonín Konečný)
To už tak je na světě zařízené. Quod licet jovi non licet bovi....
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama