Za elektřinu a plyn si od ledna výrazně připlatí domácnosti, které je odebírají od společnosti E.ON. Elektřina zdraží lidem od Nového roku o 14 až 16 procent, účty za plyn se mají zvednout mezi 3 až 5 procenty.
Pokud by stejným tempem rostly ceny i od ostatních dodavatelů elektřiny, jednalo by se o největší skokové zdražení v posledních letech. Například na letošek proud zdražil o zhruba devět procent.
Článek pokračuje pod grafikou.
Analytici, které HN v uplynulých dnech oslovily, očekávali, že cena elektřiny se od ledna pro domácnosti zvedne nejvýš o deset procent.
"Konkrétní částky budeme schopni sdělit po cenovém výnosu Energetického regulačního výnosu, který očekáváme v posledním listopadovém týdnu," řekl HN mluvčí E.ON Vladimír Vácha.
Česká dcera německého koncernu E.ON je první z velkých českých dodavatelů energie, který "nese svou kůži na trh". Ostatní velcí hráči v Česku - dodavatelé elektřiny ČEZ a Pražská energetika i plynu RWE a Pražská plynárenská - sdělí svým zákazníkům nepříjemné zprávy až zhruba za dva týdny.
Zdražení velkoobchodní elektřiny
E.ON, který nemá v Česku téměř žádné vlastní výrobní kapacity a musí proud kupovat přes energetickou burzu či nezávislé producenty, zdůvodňuje vysoký nárůst tarifů hlavně prudkým zdražením velkoobchodní elektřiny. "Vstupy na straně pořízení elektřiny se navýšily o zhruba o 21 procent. Především z důvodu téměř 40procentního nárůstu cen na energetické burze," tvrdí Vácha. Energetici argumentují také miliardovými investicemi do rozvodných sítí.
U plynu, jehož světové ceny od léta klesly na polovinu, čekali experti většinou stagnaci nebo mírný pokles cen. "Důvodem nárůstu je setrvačnost nákupních cen plynu, které se v současné době drží na červnové-červencové úrovni," říká Vácha. Tehdy byly světové ceny na svých maximech.
E.ON dodává elektřinu 1,44 milionu zákazníků na jihu Čech a Moravy, plyn od skupiny kupuje 113 tisíc odběratelů. ČEZ by podle vyjádření svého generálního ředitele Martina Romana pro Mladou frontu mohl přistoupit ke snížení svých marží z prodeje elektřiny.
- Diskuse
- Celkem 101 příspěvků
Není to pravda!!!E.ON zdražuje u některých sazeb až o 18,2%. Mám...
.... to máme z toho, že se monopolní výroba a distribuce provatizovaly....
ČEZ + 1650 % - Zdražil za jediný ROK,a nikdo nic? Přátelé počkejte...
ceny rostou vesele, vševed Klaus, ČEZ i EON všem lezte do "Zá...
ČEZ LETOS ZDRAŽIL O 1650% JEDNU ZE SVÝCH SLUŽEB Když jsme létos...

- Kariérní den realitního makléř/ky CENTURY 21 Tandem
- Obchodně - Administrativní pracovník/čka
- Vedoucí týmu - správa pojištění
- Credit Analyst / Úvěrový analytik
- Pracovník/ce útvaru Nostro systém-Claims
- Relationship Manager - Top Corporations
- SPECIALISTA FINANČNÍHO ŘÍZENÍ (Controller / FP&A specialist)























