Možný krach skupiny Porcela Plus se částečně oddaluje, alespoň u některých společností. Skupina, která dluží bankám přes čtyři miliardy korun, má problémy hlavně s dalšími stamilionovými dluhy za nezaplacenou elektřinu u společnosti ČEZ.

ČEZ již dokonce tento týden kvůli dluhům některým porcelánkám na hodinu vypnul proud a pohrozil, že je příští týden odstřihne úplně. Během pátku se však ČEZ dohodl se dvěma společnostmi Karlovarský porcelán a Concordia, informovala mluvčí společnosti Eva Nováková. Obě jsou součástí Porcela Plus.

Více o potížích Crystalexu

Energetický gigant přislíbil, že za určitých podmínek, tzn. dalšího nenavyšování dluhů, jim bude elektřinu dodávat do konce příštího týdne. Pokud by firmy dodržely dohodu, je pravděpodobné, že by je touto cestou nechal ČEZ vyrábět firmy i dál.

Nadále platí však stav, že pokud porcelánky nezaplatí budou podle Novákové od pondělka bez proudu natrvalo.

Životodárná energie

Šéfové krachujících skupin Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus doufají, že se jim podaří zachovat výrobu alespoň v těch sklárnách a porcelánkách, které jsou schopny vydělávat a mají perspektivu.

Kdyby výrobní závody obou skupin přišly o proud, plyn či vodu, šance na jejich přežití se výrazně sníží - přišly by totiž o kontrakty. Zároveň by ale klesaly i šance věřitelů, že se dostanou ke svým penězům. Zastavené provozy by se prodávaly hůř a za nižší cenu než továrny v chodu.

Kdo přežije?

Vedení sklářského holdingu mělo do konce tohoto týdne připravit analýzu, která určí perspektivní a nekonkurenceschopné části skupiny.

Jedním z nejohroženějších článků Crystalexu jsou Sklárny Bohemia v Poděbradech, které vyrábějí olovnatý křišťál. Ty už přerušily provoz několikrát a letos i propouštěly. Do rozborů, které závody mají šanci na přežití, se v této fázi ale nechtějí pouštět ani odborníci. "Všechna sklářská odvětví mají šanci uspět, pokud budou dostatečně inovovaná. Záleží jen na jednotlivých podnicích, jak si dokáží ohlídat náklady a udržet se," říká Petr Beránek, předseda České sklářské společnosti.