brasil-ropa-192-128.jpgCeny ropy na světových trzích ve středu výrazně kolísaly a zatímco statistika o stavu zásob ropy v USA je poslala dolů, později se dostavil zvrat a ropa začala znovu zdražovat. Impulzem k růstu cen se stala zpráva o chystané stávce zaměstnanců v odvětví těžby ropy v Nigérii.

 

Kolem 20:00 SELČ se barel americké lehké ropy West Texas Intermediate prodával asi za 135,60 USD, barel severomořského Brentu byl levnější jen o pár centů. Předtím se cena snižovala a klesla až ke 132 dolarům.

 

Čtěte také

 

Pokles cen ropy zpočátku způsobila zpráva statistického odboru (EIA) amerického ministerstva energetiky. V té se uvádí, že zásoby v kategorii destilátů, kam patří také nafta a topný olej, se v minulém týdnu zvýšily o 2,6 milionu na 116,6 milionu barelů. Trh počítal s přírůstkem pouze o 1,8 milionu barelů.

 

Později se ale prosadily obavy z narušení plynulosti zásobování v důsledku vývoje v Nigérii, takže cena ropy začala opět růst. Stávkovat se chystají zaměstnanci nigerijské součásti americké těžební společnosti Chevron. Nigérie je největším producentem ropy v Africe a klíčovým členem kartelu OPEC. Důvodem k růstu cen pak byla i zpráva Bílého domu, který uvedl, že na víkendové schůzce mezi producenty a spotřebiteli ropy od Saúdské Arábie neočekává oznámení o zvýšení těžby ropy.