Ušetřit se dá hlavně při zájezdech na exotická místa jako Mauricius nebo Srí Lanka, kam dokážou německé cestovní kanceláře vypravit výrazně levnější charterové lety. "Naopak české cestovní kanceláře k exotickým zájezdům v hlavní sezoně nabízejí většinou letenky standardních linkových spojů velkých aerolinek," říká Michal Tůma z cestovní agentury Invia.cz s tím, že v tom tkví hlavní rozdíl.

Kdo se rozhodne využít německou kancelář, musí ovšem počítat s tím, že k ceně zájezdu je třeba připočíst dopravu na německé letiště a případné parkovné u terminálu. Zákazník se také musí smířit s tím, že se o něj při pobytu u moře nebude starat česky mluvící delegát.

Mallorka za polovic

Za velkými rozdíly v cenách zájezdů do míst, jakými jsou Maledivy, Dominikánská republika nebo Thajsko, stojí kromě levnějších letenek také silnější ekonomická pozice německých cestovních kanceláří. Rodina na dovolené pak s německou cestovní kanceláří může ušetřit i desítky tisíc. Například deset dní v hotelu Dominican Bay v Dominikánské republice přijde jednoho dospělého s Čedokem na 45 tisíc korun, s německou Schauisland Reisen stojí pobyt ve stejném hotelu a tomtéž termínu o 17 tisíc méně.

V zimním období, kdy se do exotické ciziny létá nejčastěji, české cestovky využívají služby charterových letů, a ceny luxusních zájezdů mezi českými a německými agenturami se tak sbližují. Záleží tedy na výběru konkrétního termínu, lokality a využití marketingových akcí cestovních kanceláří v Česku i Německu.

Přečtěte si více o pobytu v zahraničí

Pro úsporu ale není nutné létat daleko. Německé cestovní kanceláře mají díky dlouhodobému působení na Kanárských ostrovech velice výhodné podmínky u tamních hotelů. Mohou tak nabízet týden na Mallorce v červenci už za sedm a půl tisíce korun. Česká cestovní kancelář ve stejném termínu nabízí zájezd do téhož hotelu za dvojnásobek. Podobnou zkušenost má Kateřina Pekárková z Kralup nad Vltavou, která jela s manželem na svatební cestu právě na Mallorku. "Zájezd jsme vybírali po internetu a srovnávali jsme ceny. I po započítání nákladů na cestu nás týden na Mallorce s odletem z Frankfurtu vyšel o více než deset tisíc levněji než srovnatelné nabídky českých agentur."

Padesátiprocentní rozdíl v ceně je ale skutečnou raritou a spíše ukazuje, že se v nabídkách cestovních kanceláří vyplácí pečlivě hledat a sledovat také kurz koruny a eura. Ten je nyní k cestovatelům velmi přívětivý.

Obdobnou pozici jako německé cestovky na Mallorce mají v Tunisku i některé české agentury. A to díky svým tuniským majitelům. Svým zákazníkům tak mohou nabízejí pobyty na severu Afriky levněji.

Kdy chybí delegát

Stejně jako v České republice, i v Německu nenabízejí všechny CK bezchybné služby a zákazníci si někdy stěžují. "Ani tam se nepodniká vždy jen čistě. Za poslední čtyři roky jsme vyřadili z naší databáze 25 neseriózních agentur a nyní zastupujeme jen ty nejspolehlivější. Jsou to nejčastěji nadnárodní společnosti jako Thomas Cook, TUI, Alltours nebo 5 vor Flug. Díky tomu jsme vloni zaznamenali jen necelé procento reklamací," říká Václav Uher z cestovní agentury nacesty.cz, která nabízí zájezdy německých cestovek.

Obvyklým trikem je například nutnost opustit hotel dopoledne v poslední den zájezdu, i když je odlet naplánovaný až na pozdní noční hodiny. Německým cestovkám se nevyhýbají ani problémy s hotely, které prodají více míst, než skutečně mají. Právě v případě obtíží se pak nejvíce projeví absence česky mluvícího delegáta, který má takové problémy řešit.

zajezdy_CeskoxNemeckoV.jpg