reklama
reklama
5. 11. 2007 | poslední aktualizace: 5. 11. 2007  16:03

Máslo za 60 korun je nesmysl, říkají zemědělci

Podle Zemědělského svazu stojí za zdražováním potravin spíše obchodníci a zpracovatelé než samotní pěstitelé. Domácí produkce potravin se na tuzemské spotřebě podílí asi 60 procenty. Zvyšující se podíl dovezených potravin bude podle zemědělců rychleji srovnávat české ceny s evropskými.
reklama

Zdražování některých potravin v poslední době podle Zemědělského svazu zatím pouze vyrovnává dlouhodobý pokles cen v uplynulých deseti letech. Podle údajů Českého statistického úřadu průměrné ceny ještě nedosáhly cen z roku 2001. Zemědělci upozorňují na to, že od roku 1990 došlo u zemědělských vstupů k nárůstu cen o 397 procent, zatímco ceny výrobců vzrostly pouze o 160 procent.

graf_071105-zeme1 copy.gif

Podle zemědělců stojí za zvyšováním cen potravin spíše marže obchodníků. Za příklad dávají máslo, jehož marže činila 15 Kč/l v roce 1997, zatímco v září 2007 je to 28,2 Kč/kg. Úvahám o tom, že se cena másla po Novém roce zvýší na 60 korun, se však zemědělci brání. Podle nich tomu neodpovídá cena mléka.

Cenami potravin se bude zabývat i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Nařčení o tom, že ceny potravin zvyšují marže, se však obchodníci brání. Obchodní řetězce dokonce obviňují potravináře, že jim diktují prodejní ceny. "Nediskutují už jen o ceně, za niž nám dodávají třeba máslo. Ale rovnou také řeknou, za kolik ho máme i prodávat zákazníkům. To jsme ještě nezažili," tvrdí například šéf Globusu Petr Vyhnálek.

Antimonopolní úřad znepokojuje to, že firmy oznamují nárůst cen dlouho dopředu. "Každý se snaží zdražování co nejdéle tutlat. Informovat o něm se nám jeví podezřelé. Nechceme do budoucna tyto aktivity připustit," uvedl ve středu předseda úřadu Martin Pecina s tím, že oznamování cen a následné jednání firem ve shodě může poškodit zemědělce, obchody i zákazníky.

Ceny porostou i díky dovozu, říkají zemědělci

V roce 2006 dosáhla celková spotřeba potravin včetně tabáku a alkoholu 235 miliard korun, domácí produkce se na této spotřebě podílí asi 60 procenty. Podíl se každoročně snižuje. Růst podílu dovezených potravin bude rychleji srovnávat ceny potravin na českém a evropském trhu.

Podíl výdajů za potraviny dlouhodobě klesá. Zatímco například v roce 1990 činil podíl výdajů domácností za potraviny a nealkoholické nápoje 32 procent, v roce 2001 to bylo 24,1 procenta, v roce 2006 se tento podíl snížil až na úroveň 20 procent. Podle zemědělců to svědčí o tom, že ceny potravin v ČR v žádném případě neohrožují životní úroveň obyvatelstva.

graf_071105-zeme3.gif

Za nepodloženou úvahu proto označili možnost snížení tzv. národních doplňkových plateb a národních dotací, kterou minulý týden připustil ministr zemědělství Petr Gandalovič v souvislosti se zvyšujícími se cenami potravin. V původních zemí Evropské unie dostávají navíc zemědělci vyšší podporu než čeští. Například v Rakousku zemědělci v roce 2006 obdrželi dotace z evropských i národních zdrojů na jeden hektar ve výši 243 procent úrovně podpory v Česku.

graf_071105-zeme2.gif

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
tento bordel nemá obdoby (bor)
Jestli za tohle jsme před 18 lety zvonili klíčema, tak to jsem...
Zvýšení ceny másla (Dagmar Rudolfová)
To co se tady děje to hrůza absolutní chaos a nepořádek,když to...
~ (&*()
Uz by ti zkurvenci meli konecne prestat diskriminovat zahranicni...
Re: Máslo za 60 korun je nesmysl, říkají zemědělci (Kix)
Ty byses mel jit lecit ne?by me zajimalo zrovna jaky potraviny...
V kapitalismu (anonym)
se nemožné stává faktem( je to systém neomezených možností), hlavně...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Ilustrační foto - Řecko v krizi
Libor Akrman
Seznam zvažovaných škrtů
Zpravodajství
Řečtí politici se stále nemohou dohodnout na dalších škrtech, které...
VIDEO
Znak Škoda Auto na jednom z vozů automobilky.
Milan Mikulka
Uvnitř grafy
Zpravodajství
Česko loni vyvezlo nejvíc výrobků ve své historii, celkem za tři biliony...
reklama
reklama