Některé pražské pobočky mají schránky obsazené
"Zájem o bezpečnostní schránky je obrovský," potvrdila Markéta Dvořáčková z tiskového oddělení Komerční banky. "Na některých pobočkách žádné volné schránky nejsou," doplnila. Velkou poptávku po boxech potvrzuje i Věra Čarná z tiskového oddělení České spořitelny. "Vytíženost schránek je závislá na lokalitě. V Praze a ve větších městech je v průměru na úrovni 80 procent," řekla. Podobná čísla jako spořitelna vykazuje také Československá obchodní banka.
S nedostatkem osobních sejfů se potýká i Živnostenská banka. Ta dokonce řadovým klientům schránky vůbec nenabízí. "Máme omezenou kapacitu, a proto je v současnosti nabízíme pouze klientům privátního bankovnictví," upřesnil mluvčí této banky Karel Ježek.
Zcela opačná situace vládne v GE Capital Bank. "Zájem klientů o bezpečnostní schránky je v současnosti minimální," řekl mluvčí banky Jan Hainz. Podle jeho informací se nyní pronajímají schránky jen na devíti obchodních místech GE Capital bank z celkového počtu 188 v republice. "Chápeme to jako útlumovou záležitost. Na nově otevřených pobočkách proto bezpečnostní schránky nebudeme ani nabízet," konstatoval mluvčí.

Ve větších městech jsou schránky dražší

Cena bezpečnostních boxů je závislá nejen na pobočce, ale i na rozměrech schránky. "U nejmenší schránky v Komerční bance o rozměrech 26x39x5cm se klienti mohou setkat například s cenou ve výši 30 korun na měsíc. Větší schránky jsou přirozeně dražší," uvedla Dvořáčková.
Klienti České spořitelny musí ve větších městech a v Praze za roční pronájem boxu (podle jeho velikosti) zaplatit přibližně od šesti set až do tří tisíc korun, sdělila Čarná. V menších městech platí zákazníci v průměru 400 korun ročně.
Také Raiffeisenbank má ve větších městech vyšší poplatky než v ostatních místech republiky. Pražské pobočky Raiffeisenbank přitom nabízejí sejfy za zhruba tisíc až pět tisíc korun ročně.
V HVB Bank platí zákazníci za roční pronájem 500 až 2000 korun.
Kromě měsíčních, případně ročních poplatků peněžní ústavy často požadují po klientech i zálohu na zapůjčený klíč. Například v HVB Bank se za něj platí jeden tisíc korun. Stejnou sazbu účtuje i Raiffeisenbank.

Na pronájem sejfu se musí sepsat smlouva

Zatímco například Česká spořitelna, Československá obchodní banka a Komerční banka nepožadují, aby nájemci bezpečnostních schránek byli zároveň klienty banky, v některých ústavech je to podmínkou. "Klient, který si chce v naší bance pronajmout schránku, si musí otevřít běžný technický účet, ze kterého bude pronájem schránky platit trvalým příkazem z účtu," uvedla Romana Kubálková z tiskového oddělení Raiffeisenbank. Podobnou podmínku má rovněž HVB Bank.
Citibank je na nájemce sejfů ještě přísnější. "Podmínkou pronájmu schránky je účet u Citibank a minimální zůstatek na účtu sto tisíc korun," řekl mluvčí banky Marek Hlavica. Zákazníci, kteří využívají služby CitiGold získávají schránku v Citibank bezplatně. Ostatní klienti platí za pronájem 90 korun měsíčně.
K pronájmu schránky je nutné uzavřít písemnou smlouvu na dobu neurčitou nebo na předem sjednané období. Minimální doba úschovy může být v jednotlivých bankách rozdílná. "Ve spořitelně je nejkratší doba úschovy jeden měsíc," konstatovala Věra Čarná z tiskového oddělení České spořitelny.
Schránky se většinou zamykají na dva zámky. Jeden otevírá pracovník pobočky, druhý zámek klient, který si schránku pronajal.

Porovnání podmínek u vybraných bank
banka roční pronájem v kč klient banky
Komerční banka 360 - 1680 ne
Česká spořitelna 600 - 3000 ** ne
ČSOB 1000 - 4800*** ne
Raiffeisenbank 1000 - 5000 ano
Citibank 1080 ano
HVB Bank 500 - 2000 ano
Živnostenská banka n.a. n.a.