Česká televize (ČT) se nevzdává myšlenky nasadit proti neplatičům televizního poplatku takřka špionážní techniku. Po vzoru britské BBC chce začít používat speciální detektory, jež dokáží i na velkou vzdálenost odhalit fungující televizor v domácnosti, která neplatí povinný poplatek, který v současné době činí 75 korun.

Přístroje, které pomáhají zjišťovat "černé" diváky, mohou být v autě, používají se ale také přenosné detektory.

Návrh novely zákona o televizních poplatcích, kterou připravila ČT a kde se počítá i se zaměřením na zjištění přijímače, nyní leží na Ministerstvu kultury. To hodlá předložit návrh do konce roku vládě. Jestli v něm zůstane i možnost používat detektory televizorů, není ale zatím jasné.

"Tato otázka zůstává otevřená," uvedla mluvčí ministerstva Kateřina Besserová. Podle ní nyní bude úřad tuto možnost projednávat s ostatními resorty. ČT se pokusila prosadit novelu v Parlamentu už na jaře, ale sněmovna se jí kvůli volbám nestačila zabývat. Ministr kultury Pavel Dostál v té době uvedl, že by České televizi v použití technických prostředků nebránil. "Já bych jí tu možnost dal, nemusel by se zvyšovat koncesionářský poplatek," prohlásil.

V republice je zhruba 600 tisíc neplatičů

Pro veřejnoprávní televizi jsou poplatky od obyvatel klíčové, protože tvoří dvě třetiny jejích příjmů. Loni na poplatcích vybrala téměř tři miliardy korun, podle odhadu přitom poplatek ignoruje 600 tisíc lidí, takže ročně přijde veřejnoprávní televize o více než půl miliardy korun.

Představitelé Ministerstva kultury jsou přesvědčeni o tom, že by se auta vybavená detektory mohla objevit v ulicích už nyní. "Podle našeho názoru nebrání využití technického zařízení žádný právní předpis. Podle odborníků v tomto oboru detekuje zařízení jen přítomnost magnetické složky elektromagnetického pole zapnutých televizních přijímačů, a to mimo obydlí," sdělila mluvčí Besserová.

Vedení ČT ale považuje tuto metodu za natolik citlivou, že by chtělo, aby bylo její zavedení zakotveno v zákoně. Někteří poslanci však detektory odmítají. "Je to jeden z dalších kroků znamenající nabourání do soukromí," tvrdí Ivan Langer, místopředseda ODS a člen sněmovní mediální komise. "Nemyslím, že neplacení televizních poplatků je tak dramatické, aby se k tomuto kroku muselo přistupovat," míní. Doporučuje raději zrušit monopol České pošty na výběr poplatků nebo spojit poplatky za Českou televizi a Český rozhlas.

Ani další člence mediální komise, Kateřině Dostálové z ODS, se detektory nezamlouvají. "Bylo by lepší, kdyby televize vysílala natolik kvalitní program, aby lidé chtěli poplatky platit," řekla.

Ministr Dostál: Není to zásah do soukromí

Ministr Dostál nicméně nepovažuje za porušování soukromí, když je někdo kontrolován kvůli tomu, že porušuje zákon. Také člen Rady ČT Erazim Kohák nevidí v technických přístrojích na odhalování neplatičů nic špatného. Eva Dubová, vedoucí oddělení televizních poplatků ČT, dodává: "Veřejnoprávní BBC má tyto přístroje také a považuje je za otevřenou kontrolu, která neporušuje domovní nebo osobní svobodu, nezasahuje do soukromí." Dubová ovšem připouští, že detektory nejsou všespasitelné. "Důležité je působení různých kontrolních oprávnění," řekla.

Televize by například chtěla, aby každý musel uvést při přihlašování televize rodné číslo, chce také získat přístup k registru obyvatel nebo žádat informace od jiných úřadů, jako je tomu v Německu. Tam může veřejnoprávní televize žádat informace od obecních úřadů.

Usvědčení "černého" diváka by mohlo vypadat například takto: ČT zjistí z registru obyvatel, že občan XY neplatí poplatek. Pomocí detektoru u něj odhalí hrající přijímač. "Těch modelů je více," uvedla Dubová, podle níž je předčasné mluvit o ceně přístrojů. "Určitě by se ale vyplatily," tvrdí.

Eva Dubová z ČT uvádí, že přísnější postup nemá neplatiče posílat k soudu, ale především je přimět k tomu, aby začali pravidelně platit. Detektory se používají nejen ve Velké Británii, ale také ve Švédsku. Obvykle jsou v dodávkových autech. Tam, kde je automobilům vjezd zakázán, mají kontroloři přenosné detektory.

BBC má na hledání dlužníků agenturu

V Británii odhalí specializovaná agentura ročně až 400 tisíc neplatičů. Pokuty mohou dosáhnout tisíce liber, tedy v přepočtu zhruba 50 tisíc korun. "Každý, kdo neplatí, riskuje, že stane před soudem," řekla Mf Dnes Sarah Johnsonová z agentury TV Licensing, která působí v rámci BBC.

Agentura loví neplatiče nejčastěji v době, kdy televize vysílá přenos z fotbalového utkání nebo populární seriál - v tu dobu se totiž dívá na televizi nejvíce lidí.

Pracovníci agentury zazvoní na dveře podezřelého a upozorní jej, že překročil zákon. Pak si "černého" diváka předvolají úřady, aby zaplatil pokutu. Britský zákon navíc přikazuje prodejcům televizorů informovat agenturu o tom, kdo si u nich televizi koupil. Agentura si pak porovnává tyto údaje se seznamem platících diváků.

Kdo musí platit

Měsíční poplatek 75 korun musí platit i ten majitel televizoru, který nesleduje ČT. Rodina může mít více televizorů, ale platí jen 75 korun. Za každý přijímač ovšem platí například hotely nebo penzióny.

Platit musí i lidé, kteří mají kabelovou televizi, a platí firmě za programy na kabelu. Neplatí ti, jejichž měsíční příjem za uplynulé tři měsíce je nižší než 1,4násobek životního minima. Poplatky vybírá Česká pošta vždy do 15. dne v měsíci. Poště se hlásí i změny - například nové trvalé bydliště.

Neplatič musí kromě dluhu uhradit i pokutu 10 tisíc korun za každý nepřihlášený přijímač. (bar)