Skupina ČEZ za první pololetí vykázala výrazně horší výsledky než minulý rok. Čistý zisk klesl o 40 procent na 17,2 miliardy korun, provozní zisk před odpisy (EBITDA) se snížil o 19 procent na 39,9 miliardy korun. Tři miliardy jdou na vrub teplé zimě a 2,1 miliardy odpisům nepříliš úspěšné investice do větrných elektráren v Rumunsku, hlavní roli ale hraje dlouhotrvající pokles cen za elektřinu.

Zisk ČEZ klesl za první pololetí o 40 procent. Firma plánuje úspory i propouštění - čtěte ZDE

Ta před třemi lety stála až 60 eur za MWh, letos na jaře atakovala hranici i 30 eur/MWh. A jelikož to zatím nevypadá na to, že by měly jít ceny nahoru, ČEZ musel přistoupit k úsporným krokům. V letech 2015 až 2016 chce snížit provozní náklady až o 16 procent, bude i propouštět. "Půjdeme až na dřeň," říká v rozhovoru pro IHNED.cz člen představenstva firmy a šéf obchodu a strategie ČEZ Pavel Cyrani.

Poprvé jste letos uvedli, na kolik vás přišly nižší ceny elektřiny, za první pololetí to bylo na EBITDA 4,2 miliardy korun. Budou tyto ztráty dále růst?

Finanční predikci na příští rok, která se skládá z cen elektřiny, objemu výroby a cen paliv, budeme zveřejňovat až na začátku příštího roku. Ovšem ten trend klesajících cen tu stále je. Naše zajištění (tedy ceny, za které ČEZ předprodával v minulosti – pozn. red.) je ale stále vyšší, než jsou ceny na burze. 

Ceny elektřiny ale stále klesají. Dá se tedy očekávat, že vaše marže a EBITDA budou i nadále klesat?

To, že budou klesat, lze předpokládat. My se nyní kombinací úspor nákladů a vyšší výroby snažíme tyto dopady zmírňovat. Jaké bude výsledné saldo, to nyní nechci komentovat.

I přes 40procentní pokles tržeb výsledky ČEZ analytiky příjemně překvapily. Co vedlo k tomu, že výsledky nebyly "až tak zlé"?

Pracujeme, snažíme se zefektivňovat výrobu, zvyšovat výkon, plánujeme úspory. Ty se budou týkat úplně všeho. Bavíme se o všech nákladových kategoriích, od nákladů na služby, ve výrobě, distribuci, těžbě. Nejvíce se ale úspory z pohledu procentuálního vyjádření samozřejmě budou týkat centrály. Tam není žádný přímý dopad na naše výrobní schopnosti.